Na výsledky práve skončených volieb môžeme pozerať z viacerých zorných uhlov. Jeden pohľad nám ponúkajú skúsenosti našich predkov – napríklad pokračovanie nadpisu príspevku: ... rovný rovného si hľadá (kandidáti na poslancov).
Jednotný prístup nám úspešne predviedli vrany s červeným melírom. Na druhej strane vidíme viacero kŕdľov vrán, ktoré majú toho veľa spoločného, ale líšia sa možno jedným – dvoma pierkami a to považujú za vážny dôvod, aby sedeli na osobitnom strome. Možno vranám v týchto kŕdľoch by ani nevadilo sedieť na jednom strome, ale každý strom má len jeden najvyšší konár a to je problém – ako s tými dvoma kohútmi na smetisku (Slovensko má asi na svete najvyššiu hustotu predsedov strán na kilometer štvorcový)...
A rovnako sa správajú aj tí ľudia pod stromami (voliči) – chodia od stromu k stromu a snažia sa pochopiť odlišnosti, zaujme ich vždy nový kŕdeľ na novom strome. S Danielom Lipšicom si kladú otázku: keď niečo vyzerá a ďobe ako vrana, ale niektoré pierka má ako papagáj, správa sa ako kohút na smetisku, čo to je? A pretože boli dlhé roky naučení (na istoty:), že kŕdeľ sedel na jednom strome, správal sa disciplinovane, krákal jednohlasne... a rozmýšľanie bolí, tak dajú hlas tým, ktorých krákanie sa im zdá najľúbozvučnejšie ...
Po tom vtáčom úvode pár otázok: V sčítaní ľudu 2011 sa prihlásilo ku kresťanstvu 75% obyvateľov. Platí to o voličoch a môžeme predpokladať, že rovnako aj o kandidátoch do parlamentu. Akú váhu má u nás kresťanov to, čo nás spája? Je v jednote sila? Platí: ... rovný rovného si hľadá? Aký išiel, takú (stranu) našiel ? Myslím, že ako sme si zvykli na rozdelenie kresťanov, tak berieme ako samozrejmé aj rozdelenie kresťanov do rôznych strán. A ako tá prvá nejednotnosť neprospieva Kristovmu dielu vo svete, tak tomu bude aj v prípade služby politikov – kresťanov (hlasovania voličov – kresťanov)? Ako môžeme v politike naplniť Kristovu výzvu k jednote: „Ako si ty mňa poslal na svet, aj ja som ich poslal do sveta ... No neprosím len za nich, ale aj za tých, čo skrze ich slovo uveria vo mňa, aby všetci boli jedno, ako ty, Otče vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás, aby svet uveril, že si ma ty poslal. A slávu, ktorú si ty dal mne, ja som dal im, aby boli jedno, ako sme my jedno - ja v nich a ty vo mne. Nech sú tak dokonale jedno, aby svet spoznal, že si ma ty poslal a že ich miluješ tak, ako miluješ mňa.“ (Jn 17,18-23).
Praktický záver: Dokiaľ volebný systém neumožňuje voliť ľudí naprieč politickým spektrom, je problém v tom, že hlas môžem dať len jednej politickej strane. A tu vyvstáva otázka: ktorá z nich najefektívnejšie slúži Bohu a ľuďom. Nad tým by sa mali najprv zamyslieť politici – kresťania (pred vstupom do strany, alebo aj po ňom). Keď ukážu jednotný postup a jeho ovocie, voliči (75%?) to pochopia a vo voľbách odmenia. Začať však treba teraz, nie až pár týždňov pred voľbami.