Vyšetrovacia komisia UNO označila zaobchádzanie s kresťanmi v Severnej Kórei ako zločin proti ľudskosti a odporučila ju na medzinárodný súd pre zločiny. Prvý krok nastal 18. novembra, keď 111 národov hlasovalo na UNO generálnom zhromaždení za toto odporúčanie.
Tí, ktorí praktizujú vieru v Severnej Kórei vedia dobre, že aj za modlitbu pred jedlom alebo vlastnenie Biblie môžu byť poslaní do väzenia.
V roku 2009 boli dve ženy Seo Keum Ok and Ryi Hyuk odsúdené za distribúciu Biblií. Boli obvinené zo spojenia s USA, špionáže a toho, že sú katolíčky. Tiež potom boli uväznené tri generácie rodín týchto žien a poslané do väzenských táborov. Je to podľa severokórejskej stratégie viny troch generácií.
Ak je ženatý obvinený z praktizovania viery, jeho manželský partner hľadá možnosť rozvodu, aby ochránil svoju širokú rodinu pred trestami.
Na náboženské skupiny sa tvrdo zameriavali aj v pracovných táboroch. Kresťania museli napr. vytiahnuť jazyk a bol im tam vrazený kov. Iná žena väznená kvôli viere musela oblizovať exkrementy. O náboženskom prenasledovaní vie skoro každý. Podľa štúdie ľudských práv 99,7 % utečencov prehlásilo, že tam nie je náboženská sloboda. Z tých, ktorí zažili, svedčili, či trpeli náboženské prenasledovanie bolo 45 % protestantov, 0,2 % katolíkov, 1,3 % budhistov, u 50 % bola viera neznáma.
Napriek strašnému prenasledovaniu tisíce severokórejských kresťanov veria a nasledujú Ježiša. Chin-Hwa /meno zmenené/ hovorí: „Moji rodičia boli kresťania tajne, keď ich odhalili, boli násilne odvlečení. Museli sme žiť dlhé roky v pracovných táboroch a trpieť ťažkou prácou. Napriek tomu sme si udržali vieru aj za pekelných podmienok. Dokázali sme to len vďaka tomu, že slovo Božieho prísľubu preniklo nášho ducha.“
Zdroj: World Watch Monitor
Foto: wikipedia