Nigérijským úradom sa nedarí chrániť právo vysídlených osôb v krajine na vzdelanie. „Vyše 500 študentov nechodí do školy v okrese Kwall,“ dosvedčil nedávno národný prezident Irigwe Students. Irigwe je silne prenasledovaná skupina ľudí v nigérijskom štáte Plateau, kde sa nachádza Kwall. Predstaviteľ Irigwe Students uviedol, že militanti z Fulani posledných sedem rokov vytláčajú študentov z ich domovov a bránia im chodiť do školy.
Médiá a vlády majú tendenciu sústreďovať väčšinu svojej pozornosti na dobre organizované teroristické organizácie ako Boko Haran a Islamský štát, ale think-tanky a organizácie, ktoré sledujú ľudské práva, vrátane ICC, už roky varujú, že organizácia Fulani je decentralizovaná a je ťažšie ju potlačiť ako teroristické skupiny. V skutočnosti predstavujú oveľa väčšiu hrozbu pre civilné obyvateľstvo a obzvlášť nebezpečnú hrozbu pre kresťanské komunity.
Roky sektárskeho násilia v Nigérii priviedli desaťtisíce kresťanských rodín do chudoby, tá nedovoľuje luxus oficiálneho vzdelávania. Či už školské uniformy alebo knihy alebo samotná doprava či školné, vzdelanie niečo stojí. Míňať peniaze na nepovinné výdavky, ako je napríklad školská dochádzka jednoducho nie je možné pre niektoré rodiny, z ktorých mnohé boli vyhodené zo svojej pôdy alebo zažili stratu úrody kvôli potulujúcim sa záškodníkom.
Nedostatok financií však nie je jediným problémom, nigérijských kresťanov, ktorí sa snažia získať vzdelanie. Problémom je aj bezpečnosť, najznámejší je prípad z roku 2014, keď Boko Haram uniesla 276 prevažne kresťanských dievčat zo školy v Chiboku. Ďalšie zločinecké skupiny nasledovali tento príklad, pričom sa zamerali najmä na školy, pretože zúfalí rodičia boli ochotní zaplatiť výkupné.
Len v prvej polovici roku 2021 bolo unesených približne tisíc školákov z rôznych škôl vrátane vládnych, moslimských a kresťanských inštitúcií. Keď útočníci uniesli viac ako 120 študentov z Betlehemskej baptistickej školy v Kadune, úrady v reakcii na to zatvorili trinásť väčšinou kresťanských škôl s odvolaním sa na obavy, že by mohli byť terčom ďalšieho útoku.
V týždňoch nasledujúcich po únose rodičia detí zhromaždili prostriedky na zaplatenie výkupného vo výške približne 1 200 USD, ktoré únoscovia požadovali. Takéto sumy môžu byť pre rodiny zničujúce, dostanú ich do finančnej krízy a uväznia v kruhu chudoby, z ktorého sa môžu dostávať von celé roky.
Práca ICC v kresťanských komunitách v Nigérii sa často zameriava na tento problém cyklickej chudoby. V spolupráci s komunitnými lídrami pomáha ICC vytvárať udržateľné zdroje príjmu v komunitách. Často je to pomocou tvorby veľkých komunálnych fariem, , ale môže to znamenať aj pomoc jednotlivcovi pri zakladaní malého obchodu alebo podobného podniku. Títo prenasledovaní jedinci tak môžu zabezpečiť seba a svoje rodiny aj po minutí pôvodných financií.
Preklad a foto International Christian Concern