Kamkoľvek Lina ide, vždy jej zostávajú nezodpovedané otázky. Nevie, kto uniesol jej manžela po prvýkrát. Nevie, kto jej hrozil, že zabije jej syna. Druhé zmiznutie jej manžela zostáva záhadou. Nepozná ani muža, ktorý ju sleduje. Ale vie len jednu vec - život je vyčerpávajúci a nie vždy to takto bolo.
Pred vypuknutím občianskej vojny v Sýrii pred ôsmimi rokmi žila Lina pokojne so svojím manželom. Aj keď mala jednoročného syna, stíhala viesť úspešný kadernícky salón. Manžel Liny vtedy pracoval ako medzinárodný obchodník.
Vojna náhle zastavila normálny život. O dva roky neskôr mala Lina ďalšieho syna a rodina musela utiecť zo svojho domu.
Usadili sa v novej dedine, ale rýchlo si uvedomili, že nie sú viac v bezpečí. Vojna bola opäť všade okolo nich. Konflikt sa vyvíjal rýchlejšie, ako rodina mohla pochopiť. Nebolo možné vtedy porozumieť, ktorá skupina je za udalosti zodpovedná. Bol to ISIS? Bolo to al-Nusra? Bola to vláda? Nikto to nevedel.
Napriek týmto problémom sa Line a jej rodine podarilo žiť rok v relatívnej bezpečnosti. Avšak keď jej manžela uniesli, všetko sa zmenilo. Vojna podporila v každom človeku silnejší pocit zmyselnosti. Ľudia vedeli, že jej manžel bol obchodník - a chceli jeho peniaze.
"Bol unesený a žiadali peniaze za prepustenie, pretože mal dobrú prácu," spomínala Lina. „Zaplatili sme asi 40 000 dolárov, aby sa mohol vrátiť späť. 40,000 USD! Je to veľa peňazí ... Keď bol prepustený, bol zbitý a potreboval ošetrenie očí a rebier. “
Jej manžel si myslel, že spoznal svojich únoscov. Identifikoval ich ako jednotlivcov napojených na vládu, a tak podal sťažnosť za zneužitie, ktoré zažil. Únoscovia išli za pár mesiacov do väzenia a celá rodina Liny sa presťahovala do Libanonu. Dva a pol roka zostali v zahraničí a mali obavy z toho, čo ich bude čakať, ak by sa niekedy vrátili domov. Čoskoro zistili, že sa ich financie rýchlo vyčerpávajú.
Život v Libanone bol drahý, takže sa rodina s nechuťou vrátila domov do Sýrie. Únoscovia na to čakali. Lina povedala: „Začali mu hroziť, pretože podal žalobu proti vláde. Povedali mu, že to nemal urobiť. “
Nočná mora prenasledovania pokračovala vo forme ďalšieho únosu. Tentoraz vzali syna Liny. " Georga uniesli zo školy a zostal s nimi jeden deň," povedala. "Potom ho poslali späť a našli sme ho, ako stojí v blízkosti supermarketu." Do školskej tašky vložili kúsok papiera a napísali: „Tentoraz ho posielame späť len tak. Nabudúce ho zabijeme. ““
To už stačilo. Rodina vedela, že v Sýrii už nie je v bezpečí, ale že si život v Libanone nemôžu dovoliť. preto sa rozhodli pre ďalšiu možnosť: utiecť do Iraku. Väčšina kresťanov opúšťala Irak; kto by ich tam hľadal?
Rodina pozbierala niekoľko svojich skromných vecí, ktoré zostali, a odcestovala na letisko v Damasku. Bol to posledný výlet, ktorý podnikli spolu. Ženy a muži boli na letisku oddelení z bezpečnostných dôvodov. Lina čakala, že uvidí svojho manžela na druhej strane. Ale nikdy sa už neobjavil. „Povedali môjmu manželovi, že má nadváhu a že musí zaplatiť poplatok za nadváhu. Odvtedy som ho nevidela. Z letiska ho uniesli. “
Lina pochopila, že niečo nie je v poriadku. Jej manžel nemal nadváhu a nebol dôvod, aby zmizol na letisku. Vzala svoje deti a utekala.
Minulý rok v októbri sa Lina a deti dostali do Iraku. Ale nočná mora ju nasledovala. Na jej telefón prišla zvláštna hlasová správa: „Pani Lina, chcem vám povedať, že sme sa k vám priblížili, blízko k vášmu bydlisku. Viem, že ste tam so svojimi deťmi. Nezabudli sme, čo ste urobili v Sýrii. Všetko je tu zdokumentované ... Tiež vieme, kde a kedy idete dovnútra a von a budeme vás sledovať až na kraj sveta.“
Vystrašená a zmätená Lina zmenila svoje telefónne číslo. Ale nejako tieto správy pokračovali: „Kresťanov nenávidím od narodenia. Váš manžel je stále s nami. Myslíte si, že vás nemôžeme nájsť, keď ste v Iraku? Poznám mená vašich detí. “
Správy sa jednoducho nezastavili. Lina sa cítila hrozne. Niekoľkokrát si všimla cudzincov, ktorí ju sledovali. Bol to stres bez konca.
Naša ICC spoznala Linin príbeh pri stretnutí s inými utečencami. Bola presvedčená, že ISIS spolupracuje so sýrskou vládou a militanti ju nasledovali do Iraku. Jej história, hrozivé hlasové správy a znalosť volajúcich o pohyboch Liny boli hlboko znepokojujúce. Prioritou sa stalo zabezpečenie bezpečnosti Liny. Náš tím okamžite začal na tom pracovať. Uistili ju, že je teraz v bezpečí
Aj keď sa jej situácia v jej novom dome výrazne zlepšila a teraz našla kresťanskú komunitu, Linu budú naďalej prenasledovať ťažké otázky. Uvidí niekedy svojho manžela? Kto vyvinul také intenzívne úsilie na prenasledovanie jej rodiny? Aký život budú mať jej deti ako utečenci v cudzej krajine?
Lina možno nikdy nebude poznať odpovede na tieto otázky. Jedna odpoveď je však známa. Lina a jej dvaja synovia sú dnes v bezpečí.
Preklad z International Christian Concern
Foto: ICC