V tomto blogu by som chcela postupne uviesť tipy na rôzne miesta, vhodné na májový výlet / prechádzku (s deťmi). Chcela by som tu sústrediť čím viac mariánskych pútnických miest, kaplniek, sošiek, obrazov, kostolov... a podobne. Skrátka, aby si každý, kto sem zavíta mohol vybrať nejaké jemu blízke miesto, kam by sa počas mája (alebo aj inokedy) mohol s rodinou vybrať.
Píšte prosím naďalej svoje námety - najlepšie tu do komentárov, alebo aj na mail, do súkromnej správy a pod.
Malo by byť uvedené miesto (kde sa to nachádza, aby sme tam trafili) a čo tam nájdeme.
Nebojte sa pridávať aj menšie a menej známe miesta. Také, o ktorých vedia len miestni a "zasvätení".
Verím, že spoločnými silami dáme dokopy bohatý zoznam rôznych mariánskych miest. Už dopredu vám ďakujem za spoluprácu. Eva.
Západné Slovensko:
Bratislava:
Marianka
Asi najznámejšie pútnické miesto veľmi blízko Bratislavy je Marianka (starší názov Mariatál).
V Marianke je krásne upavený areál s nádhernou historickou krížovou cestou (Kalváriou) postavenou vo svahu v bukovom lese. V areáli je tiež vybudovaná jaskynka Lurdskej Panny Márie, kde sa v čase pútí konajú sv. omše. Sú tu kaplnky 7 bolestí Panny Márie (momentálne v procese rekonštrukcie, boli veľmi zničené). Asi najnavštevovanejší je prameň s čústou (veľmi cutnou) vodou s povesťou liečivej vody. Pápež Benedikt XVI. vyhlásil kostol v Marianke za baziliku minor, preto je tu možné každý rok v apríli (na výročie zvolenia Benedikta XVI. za pápeža) získať plnomocné odpustky.
Areál je vybudovaný na mieste, kde sa našla "zázračná soška Panny Márie", ktorú podľa legendy vystrúhal z hruškového dreva neznámy mních už v 11. storočí. Počas tureckých vpádov sošku ukryl v bútľavom strome a našla sa až o niekoľko storočí za zaujímavých okolností. (Ak si dobre pamätám, súviselo to s obrátením krutého zbojníka a zázračným uzdravením jeho syna).
Viac informácií a obrázkov môžete nájsť napr. tu:
http://lisinovic.blog.sme.sk/c/161092/Putovanie-po-slovenskych-Kalvariach-XVIII-Marianka.html
http://web.marianka.sk/?q=node/23
GPS súradnica: 48.248033,17.065274
Z našich výletov do Marianky:
http://letitia-tiba.blogspot.sk/2013/03/krizova-cesta-v-marianke.html
http://letitia-tiba.blogspot.sk/2012/06/prechadzka-v-marianke.html
Často si odtaiľ vozíme vodu aj na pitie:
http://letitia-tiba.blogspot.sk/2011/09/voda-z-marianky.html
Hlboká cesta (Bratislava Kalvária):
Tradičné miesto mariánskych modlitieb Bratislavčanov. Areál lurdskej jaskynky lemovaný množstvom votívnych (ďakovných) tabuliek písaných vo viacerých rečiach je kúsok vedľa kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii. Chodievali sme sem už ako študenti vždy v prvú sobotu v mesiaci. K jaskynke sa dostaneme po strmom stúpaní ulicou s názvom Hlboká cesta od križovatky pod Hlavnou stanicou (veľký nadchod ponad celú križovatku).
"Chodievali sme sem už za socializmu. Vždy na sviatok Panny Márie, alebo na prvú sobotu v mesiaci sa mladí vybrali spoločne hore Hlbokou - popred sídlo štátnej bezpečnosti - až k svojej Matke. Tu sa pomodlili, zapálili sviečky, zaspievali... A šlo sa zase domov - v tichu i veselo, pokojne a radostne.
Steny kol-dokola lemujú mramorové votívne (ďakovné) tabuľky: "Vďaka", "Danke", "Halából"... Niektoré už hodne poznačené zubom času ešte z predminulého storočia, iné celkom čerstvé označené dátumom z roku 2010, či 2011.
Sochu Panny Márie dala osadiť do jaskynky v bývalom kameňolome grófka Gabriela Szápáryová po návrate z púte do Lurd. Od tých čias sa tu stretávajú mnohé modlitby. A mnohé-mnohé vďaky.
Zaujímavé podrobnosti o tomto mieste nájdete napr. tu:
http://kultura.sme.sk/c/3721165/v-bratislave-predstavili-dokument-o-historii-lurdskej-jaskynky-na-hlbokej.html
Alebo v knihe, ktorú napísal v roku 2005 náš nový pomocný biskup Jozef Haľko. (http://www.zaex.sk/knihy/kniha/1124/Jozef-Ha%C4%BEko-Dejiny-lurdskej-jaskyne) "
Z našej prechádzky: http://letitia-tiba.blogspot.sk/2012/02/sviatok-nielen-nasej-matky.html
Guadalupská Panna Mária v areáli Verbistov (SVD) v Petržalke (Bratislava).
Minulý rok sme si chceli urobiť výlet na bicykloch. Do Marianky nám to bolo ďaleko, na Hlbokú vysoko... nakoniec sme objavili túto krásnu sochu v areáli bratislavských Verbistov (SVD). K soche, rovnako ako do kostola bl. Arnolda Jansena má prístup aj verejnosť (teda ktokoľvek, nielen návštevníci či obyvatelia kláštora). Kluzúra začína až ďalej.
Je to krásne pokojné miesto vhodné k modlitbe i rozjímaniu s lavičkou záhonmi kvetov a s drevenou plastikou.
Uvedený text, popisujúci históriu zjavení v Guadalupe (Mexiko) a ich účinok na domorodých obyvateľov ma doslova fascinoval. Už aj kvôli jeho prečítaniu by som vám odporúčala navštíviť toto miesto.
Adresa: Krupinská ulica, Bratislava (Petržalka)
GPS súradnica: 48.12409,17.095024
Viac informácií / obrázkov:
- http://www.mladymisionar.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=568:socha-panny-marie-guadalupskej
- http://letitia-tiba.blogspot.sk/2012/05/majovy-vylet-na-bicykloch-do-ameriky.html (z nášho výletu + krátke info)
Záhorie:
Šaštín - Stráže
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Sú tam aj super akcie, je to blízko pre tých z Bratislavy, ale aj zo Žiliny nie je až tak ďaleko.
Odkaz: http://www.bazilika.sk/
zaujímavé, nebola som na ich stránke, super, čo tam všetko je. Odporúčam aj pre to, potom po máji.
(Tip: Mária Künzl)
Viac info a obrázkov napr.: http://ukrizovananekonecnalaskamilujemta.sk/wordpress/?cat=14
Stredné Slovensko:
Rajecká Lesná
Evka Vráblová nám pripomína Rajeckú Lesnú týmito slovami:
Rajecká Lesná - moja dedinka
Všetko potrebné tu:
http://www.rajeckalesna.org/index.php/bazilika
(Tip: Eva Vráblová)
Nová Baňa - Kohútovo
Nad mestom Nová Baňa vzniklo mariánske pútnické miesto Kohútovo. Je tam kostolík, pri ktorom sa slúži sv. omša asi trikrát do roka (v máji, v auguste, v septembri). V blízkosti je prameň vody (počas našej návštevy tiekol veľmi-veľmi pomaly). V areáli je množstvo lavičiek, ktoré prijmú veľa-veľa pútnikov. Prechádzka po okolí cez jarný les sa nám tiež veľmi páčila.
Momentálne sa Kohútovo obnovuje, takže už čoskoro sa môžeme tešiť na nové schody a lavčky...
Viac info: http://novabana.fara.sk/farnost/koh%C3%BAtovo
Z nášho výletu: http://letitia-tiba.blogspot.sk/2012/05/putnicke-miesto-kohutovo.html
Ako sa tam dostanete?
Najlepšie je putovať peši - z Novej Bane hore Mariánskou ulicou (sem sa dá aj autom) a ďalej cez les.
Ak máte problémy s chodením, je možné zaparkovať na konci Hájskej ulice - je tam menšie parkovisko - a odtiaľ je to do areálu pár metrov po rovinke.
GPS súradnica: N 48° 25.925 E 018° 38.840
Východné Slovensko:
Levoča (Mariánska hora v Levoči)
Najväčšie pútnicke miesto , známe už z 13.storočia- Mariánska hora v Levoči. R.1995
ju navštívil blahosl. Ján Pavol II., vtedajší pápež. Mesto Levoča leží 12 km od diaľnice D1, ktorá t. č. končí vo Spišskom Štvrtku. Pokračujeme na E18 do Levoče. Bazilika sa nachádza na strmom vrchu severovýchodne od mesta, ktorý zvládnu ľudia bez handicapu doí 70-75 r. bez väčších problémov. Autom je možné dostať sa hore mimo hlavnej púte ( v týždni okolo 2.júla) po úzkej ceste, veľkú opatrnosť vyžaduje stretnutie sa s iným vozidlom. V letnom období- od mája do polovice októbra- orientačne, závisí od poveternostných podmienok- býva v nedeľu o 14.30 v bazilike sv. omša. Skoro denne však prichádzajú aj púte s vlastným kňazom.Z hory je nádherný výhľad na Vysoké i Nízke Tatry,časť Slovenského raja.
Centrom púte je neskorogotická socha Panny Márie v póze, ako by sa išla zvítať s Alžbetou. Nie je známe nijaké zjavenie, ale veľa svedectiev o vypočutých modlitbách chorých a ľudí v telesnej i duševnej biede.
V meste Levoča je najväčším magnetom Chrám sv. Jakuba s najvyšším gotickým oltárom na svete,dielom Majstra Pavla vysokým 18,5 m- pozor, mimo sv. omše sa za prehliadku platí. Pozoruhodné sú aj ostatné oltáre a kríž pri západnom vchode.
Na historickom námestí sú renesančné domy, radnica s múzeom, barokové kostoly- "čierny" , tzv. gymnaziálny, a "biely" minoritský , pomenované podľa dominujúcej farby interiéru.Príležitostne budú pridané snímky.
(Tip: Mária-Irma Danieliszová)
Viac obrázkov z už neexistujúceho blogu Romana Langera (http://romanlanger.blog.sme.sk/c/102269/Levoca-zimna-vecerna-sakralna.html) nájdete v galérii: http://mojakomunita.sk/web/maminy/fotogaleria
Litmanová
O niečo ďalej ku poľským hraniciam leží Litmanová. V rokoch 1991-95 sa to tam hemžilo pútnikmi, lebo každú prvú nedeľu sa tam podľa výpovedí dvoch dievčeniec zjavovala Panna Mária.
Zjavovala? Nezjavovala? Ivetka išla trochu pod tlakom verejnosti skúsiť rehoľný život a zanechala ho. Na malej dedine podnet k diskusiám. Katka od počiatku vedela, že jej povolaním bude manželstvo.
Zjavenia však nie sú podstatné. Ponajprv múdry o. biskup Babjak vyhlásil areál za miesto modlitby, neskôr za pútne miesto. Nie na základe zjavení, ale na základe množstva vyslyšaných modlitieb, pokánia, obrátení. Ľudia svojpomocne vystavali dôstojný areál, kde možno slúžiť sv. liturgiu, spovedajú tam. Miesto čarokrásne- panenská príroda, kde ešte vonia les i seno a spievajú vtáčky.
Dostaneme sa tam z Popradu, ak odbočíme na Starú Ľubovňu.Asi pol km pred vchodom na most do Starej Ľubovne je odbočka na vedľajšiu, užšiu ale spevnenú cestu, ktorá vedie cez obec Jarabiná do obce Litmanová.(Asi 11 km od rázcestia). Za dedinou je parkovisko, pre zdravých alebo ľahšie chorých ľudí je nádherným zážitkom cesta cez les, pre handicapovaných už poslúži tiež cesta. a na pútne misto sa ide cez les
Uctieva sa to Panna Mária -Nepoškvrnená čistota, to je jeden z jej titulov vo východnom obrade.
(Tip: Mária-Irma Danieliszová)
Keď sme v Litmanovej boli pred cca 20 rokmi, užili sme si krásne pokojné popoludnie. Teda strašne sme zmokli, bola zima a boli sme unavení... (šlli sme dedinským autobusom, ktoré vtedy ani nechyovali o službách pútnikom) Ale to miesto bolo naplnené pokojom, modlitbami a láskou Matky.
(Eva Baranovičová)
Obrázky z Litmanovej napr. tu: http://greatmilan.blog.cz/0908/zivot-na-hore-zvir
Alebo tu: http://toodle.info/litmanova-obr/o01s01/index.htm
Alebo ako radí Mária-Irma, na Googli: https://www.google.sk
Zahraničné tipy:
(Nebojte sa podeliť aj o nejaké zaujímavé miesta v zahraničí. Nemám na mysli veľké pútnické miesta ako Mariazelle, alebo Lurdy. Skôr menšie neznáme (alebo menej známe) miesta v blízkosti hraníc.)
Austria - Rakúsko:
Maria Ellend - pútnický areál.
Asi 32km od Bratislavy smerom na Viedeň v rakúskej obci Maria Ellend je krásne upravený mariánsky areál. Je to dosť veľký park s krížovou cestou aj s ružencovou cestou (a mnohými cestičkami a lavičkami). Samozrejmosťou je lurdská jaskynka a nejaké ďalšie zákutia.
Vchod je oproti vlakovej stanici (aspoň myslím, že je to stanica)
GPS: 48.109763,16.690549
Info v nemčine napr: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=ff048be0-4f81-427f-b741-65542524b2ba
Maria Lanzendorf
V tejto rakúskaj obci je okolo kostola postavený umelý vrch s kalváriou. Pôsobí to veľmi zaujímavo. Boli sme nadšení.
Je to trochu ďalej - asi 50 km od Bratislavy, ale nám to rozhodne stálo za návštevu.
Nie som si istá, či je to vyslovene mariánske miesto, ale minimálne názov obce mariánsky je.
Maria Lanzendorf GPS: N 48° 06.030 E 016° 25.465
Info v nemčine: http://www.maria-frieden.at/de/maria-lanzendorf/hom/
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=fdcaf1a6-b407-4eeb-aadc-dd7a83d92b16
HU - Maďarsko
Mosonmagyarorvár - Máriakálnok
Neďaleko Bratislavy je dedina Mosonmagyarorvár. Na jej okraji je pútnické miestečko Máriakálnok.
Už si veľmi nepamätám, čo všetko tam bolo, našla som len poznámku z našej dávnejšej návštevy tohto miesta:
"Zaujímavý kostolík. Páčil sa nám hlavne priestor na slávenie sv. omše vonku - kamenné stĺpiky (nohy lavičiek) na ktoré stačí položiť dosky a hneď je kde sedieť... a kamenná kazateľnica.. "
GPS: N 47° 51.900 E 017° 20.069
Popis a história v angličtine: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=3de4e6ae-8f06-44a3-8c99-e29d0ef253f0
CZ - Morava
Kostel Panny Marie Růžencové v Louce
Kúsok za hranicami (cca 20 km od Myjavy) leží obec Louka.
Majú tam architektonicky veľmi zaujímavý nový kostol Panny Márie v Louce.
Info a obrázok napr.: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=55244614-879f-4a8a-bc3e-693943a9cb6b
Nás zaujal nielen kostol, ale aj blízka zvonička - typicky Moravská, maľovaná.