Krajina spod Znieva

Pripravovaná kniha je venovaná pamiatkovému a kultúrnemu bohatstvu Farnosti Kláštora pod Znievom, ktorá v sebe zahŕňa obce Kláštor pod Znievom, Lazany, Vrícko a Slovany. 
KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Jej obsah sa orientuje na deti a mládež, ktorým sa snaží primeranou formou predstaviť najvýznamnejšie pamiatky týchto obcí, vysvetliť odborné výrazy z oblasti výtvarného umenia, architektúry, ale aj histórie a náboženstva. Primeraným jazykom a štýlom opisuje jednotlivé kostoly farnosti, stručne predstavuje umelecké štýly od gotiky po obdobie historizujúcich slohov, približuje však aj životy patrónov jednotlivých kostolov i svätcov, ktorých sochy a kaplnky sa vo farnosti nachádzajú. V texte sú spomenuté aj významné historické míľniky a osobnosti, ktoré ovplyvnili život farnosti.
Kniha môže osloviť aj širokú laickú verejnosť i obyvateľov obcí, čím napomáha k podpore rozvoja vedomostí o kultúre obcí a napomáha ich zviditeľňovaniu. Vyjde ešte pred Vianocami. Zostavili ju Štefan Hýrošš, Kristína Zvedelová, autorom kresieb je Marek Novosedliak, knihu lektorovala Elena Majtánová a jazykovú úpravu mal na starosti Ivan Honč.
http://turiec.sme.sk/c/6638700/krajina-spod-znieva.html

Útulok pre ľudí bez domova v Kláštore pod Znievom Rádio Lumen

 

V stáročnej, donedávna pomerne schátranej budove bývalého kláštora v
Kláštore pod Znievom, je v súčasnosti jeden z najväčších útulkov pre ľudí
bez prístrešia na Slovensku. Vznikol s podporou Biskupského úradu v Banskej
Bystrici. Približne pred 4 rokmi ho zriadilo občianske združenie Dobrý
pastier, ktorého štatutárom, ale aj duchovným otcom je Vladimír Maslák: "My
napríklad si varíme sami, takisto si perieme sami, riadime toto tu, také
tie bežné práce všetko robíme sami a nakoľko sme už tá komunita taká
väčšia, tak kvôli tomu sme boli nútení, že tu pracujeme a máme tu chov
zvierat, prasiatok a oviec, kráv, dobytka a koní."
Júlia Kavecká, redaktorka: "V útulku žije 130 ľudí, väčšinou muži, ktorí
potrebujú pomoc. K útulku patrí aj tzv. dom na polceste pre tých, ktorí si
už našli zamestnanie a vracajú sa pomaly do života, dom opatrovateľskej
služby pre zdravotne postihnutých a ženský útulok. Ten sa nachádza v
susednej obci Vrícko. Žije ňom 10, väčšinou starších žien, o ktoré sa
starajú rehoľné sestry."
Vladimír Maslák, štatatutár občianskeho združenia Dobrý pastier, duchovný
otec: "Je tu duchovný program, je tu pracovná terapia, sú tu modlitby,
teraz akurát je svätý ruženec na obed a každý deň je tu svätá omša. Takže
je tu starostlivosť o dušu, ale aj o telo. Našim heslom je, že keď sa
vylieči duša, tak telo sa dá tiež ľahko do poriadku."

Farský kostol v Kláštore sa renovuje V kostole sv. Mikuláša v Kláštore pod Znievom prebiehajú stavebné práce v plnom prúde.

 

KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Farský kostol pochádzajúci z 2. polovice 13. storočia je zasvätený sv. Mikulášovi a v priebehu17. a 18. storočia bol kostol výrazne prestavaný v barokovom štýle. Posledná veľká rekonštrukcia kostola bola ešte v roku 1939, kedy sa nanášala nová omietka, na ktorej bola prevedená dodnes zachovaná maľba klenby. Reštaurátorský výskum, ktorí prevádzali Juraj Gregorek a Kristína Zvedelová, odhalil niekoľko gotických fragmentov.

Súčasná oprava farského kostola sv. Mikuláša sa začala ešte v priebehu tohto leta. Za prioritu boli zvolené sanačné práce, pretože steny kostola boli napadnuté vlhkosťou a miestami aj plesňou. Interiér kostola a sakristia boli obité až do kameňa miestami až do výšky troch metrov a exteriér po celom obvode do dvoch metrov. Miestni farníci a najmä členovia Jednoty dôchodcov odpracovali okolo 1383 brigádnických hodín. Projekt vypracoval autorizovaný stavebný projektant Jozef Bako, stavebný dozor vykonáva Peter Hýrošš a odborné práce prevádza firma KVZ Bratislava.

Nanovo sa urobilo tiež osvetlenie a ozvučenie kostola sv. Mikuláša. Na jeho obnovu okrem farníkov, prispela aj Konferencia biskupov Ameriky a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Rekonštrukčné práce stále pokračujú, keďže jesenné počasie je žičlivé k stavebným prácam. Podľa finančných možností sa bude v opravách pokračovať aj v budúcom roku.

Táto národná kultúrna pamiatka sa vďaka renovácií zachová aj pre budúce generácie, ako posvätné miesto na slávu Božiu.