Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2024

17. 1. 2024

V duchu motta Milovať budeš Pána svojho Boha... a svojho blížneho ako seba samého

budeme od 18. do 25. januára prežívať

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2024.

Počas Týždňa sa bude uvažovať o biblickom texte z Evanjelia podľa Lukáša 10, 27. Ekumenické materiály pripravil ekumenický tím z Burkiny Faso s podporou miestneho spoločenstva Chemin Neuf.  Celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov bude hostiť reformovaný kresťanský cirkevný zbor, ktorý sídlí na Námestí SNP 463 v Bratislave. Uskutoční sa v nedeľu 21. januára 2024 o 10:00. V priamom prenose ju odvysiela RTVS na :Dvojke. Kazateľom bude Štefan Evin, predseda Rady Cirkvi bratskej, avizuje ECAV. Zúčastnia sa na nej čelní predstavitelia kresťanských cirkví, ktoré sú združené v Ekumenickej rade cirkví na Slovensku. Pozvaní sú aj predstavitelia verejného života. S viac ako storočnou tradíciou sa Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov stal pravidelnou oslavou ekumenizmu. Každoročne sa v období od 18. do 25. januára, teda medzi bývalým sviatkom Katedrály svätého Petra a sviatkom Obrátenia svätého Pavla, stretávajú kresťania rôznych denominácií na celom svete na ekumenických bohoslužbách, modlitbách, konferenciách, koncertoch a iných stretnutiach. Na bohoslužbách v rámci Týždňa modlitieb je zvykom, že sa vymenia hosťujúci kazatelia – v kostole určitého vierovyznania prednesie kázeň duchovný iného vierovyznania. Niektoré podujatia sú TU. K Týždňu modlitieb za jednotu kresťanov sa každoročne pripravujú materiály s biblickými textami, zamysleniami, modlitbami, návrhmi na liturgiu bohoslužieb a pod. Od roku 1966 tieto materiály spoločne pripravujú Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví a Pápežská rada (predtým Sekretariát) pre podporu jednoty kresťanov. Slovenský preklad pripravila Ekumenická rada cirkví v SR v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska. Materiály je možné nájsť na webstránke KBS (kliknite TU). Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi. (Zdroj:TK KBS)

 

 

Spoločne za dobrý život našich detí

25.3.2021

Akademickí predstavitelia učiteľstva etickej výchovy a náboženskej výchovy prijali 8. marca 2021 na pôde Trnavskej univerzity vyhlásenie Spoločne za dobrý život našich detí. Jeho cieľom je posilnenie výchovno-vzdelávacej oblasti s názvom človek a hodnoty vo vzdelávacom systéme slovenských škôl. Informoval o tom hovorca Trnavskej univerzity Matúš Demko. 

https://kpkc.sk/wp-content/uploads/2021/03/Vyhlasenie-ETV-NBV_08.03.2021.pdf

Pôst

29.10.2020

Koronakríza

 

Katolícki biskupi vyhlásili na najbližších osem piatkov prísny pôst

Dôrazný pôst, ako býva na Veľký piatok, má byť obetovaný za odvrátenie pandémie.Slovenskí biskupi sa rozhodli nanovo vyhlásiť dôrazný piatkový pôst za odvrátenie pandémie nového koronavírusu.Urobili tak na zasadaní Konferencie biskupov Slovenska, ktoré sa konalo cez internet 26. a 27. októbra. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne Modlitbu za Slovensko (nájdeš ju v rubrike - Modlitby). Informovala o tom KBS. „Od 30. októbra až do 18. decembra, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a 60. rokom života, ktorí sú celkom zdraví a netrpia žiadnymi ochoreniami, nech sa počas týchto ôsmich piatkov postia takým spôsobom, ako sa zvykneme postiť na Veľký piatok," uviedol predseda KBS Stanislav Zvolenský. To znamená, že sa veriaci majú zdržať mäsitých pokrmov, najesť sa dosýta len raz za deň s tým, že môžu ešte dvakrát zjesť menší pokrm. „Keďže tradícia Cirkvi hovorí aj o ďalších prostriedkoch pokánia, do pozornosti všetkým ukladáme modlitbu a almužnu. Tieto dva spôsoby môžu využiť aj tí, pre ktorých zdravie by bolo neprimerané zachovávať prísny pôst," poznamenal Zvolenský. Ako dodal, slovenskí biskupi tiež povolávajú modliť sa každý deň modlitbu za Slovensko a šíriť ju intenzívne medzi všetkými veriacimi. Biskupi k modlitbe zároveň odporúčajú pripojiť modlitbu posvätného ruženca, čítanie Svätého písma a konkrétne skutky lásky k blížnemu.

Zasvätenie Panne Márii

24.2.2022

Zasvätenie Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie

https://www.cyrilometodiada.sk/zasvatenie-ruska-neposkvrnenemu-srdcu-panny-marie/

Rok rodiny

26.3.2021

Rok rodiny a manželstva - Amoris laetitia

19. marec 2021 – jún 2022

 

Globálne ekumenické hnutie

5.3.2021

Globálne ekumenické hnutie

Svetový deň modlitieb vznikol roku 1887 z iniciatívy amerických žien.V priebehu rokov vzniklo z neho globálne ekumenické hnutie. Dnes sa každý rok v prvý marcový piatok stretávajú vo viac ako 180 krajinách a oblastiach ženy s rozličnými tradíciami a pozadím, aby slávili Svetový deň modlitieb.