Tretie stretko inšpirované Pavlovými Pastorálnymi listami. Chodíš do fitka? Športuješ? Máš pevné svaly? A čo tvoje duchovné svaly? Venuješ sa aj duchovnému tréningu? Že nevieš, ako na to? Toto stretko ti dá presný návod!
Pokyny pre animtároa na stiahnutie TU
Pracovný list pre účastníka na stiahnutie TU
„Lebo telesné cvičenie málo osoží, ale nábožnosť je užitočná na všetko a má prisľúbenie pre terajší aj budúci život. Toto slovo je spoľahlivé a hodné prijať ho úplne“ (1 Tim 4,8-9).
Vyber si jedného chlapca a jedno dievča, ktorí budú proti sebe súťažiť. Ich úlohou bude za tri minúty očistiť čo najviac zemiakov (príp. jabĺk). Kvôli bezpečnosti je najlepšie použiť škrabku na zemiaky. Daj pozor na to, aby zemiaky mali približne rovnakú veľkosť.
Cieľom hry je poukázať na to, že vďaka tréningu sme šikovnejší, rýchlejší, daná činnosť je pre nás prirodzenou... Podľa toho môžeš vybrať aj hráčov (jedného skúseného, druhého menej šikovného v danej činnosti).
Môžeš vyskúšať aj iné činnosti napr.: navliekanie nitky do ihly, hru na hudobný nástroj, štrikovanie, vyšívanie, oddeľovanie žĺtok od bielkov, pribíjanie klincov...
Dnes sa budeme rozprávať o duchovnej disciplíne a tréningu. Apoštol Pavol sa tejto téme venoval vo svojich pastorálnych listoch, pretože ju považoval za dôležitú.
Prečítajme si 1Tim 4,7-16.
Diskusia:
Pavol používa frázu „toto slovo je spoľahlivé“ v Pastorálnych listoch spolu 5-krát, a to vždy, keď chce podčiarknuť význam určitého vyhlásenia (1Tim 1,15; 3,1; 4,9; 2Tim 2,11; Tít 3,8). Keď si ich všetky prečítate, bude vám jasné, že zakaždým sa hovorí o veľmi dôležitej skutočnosti. Z toho vyplýva, že duchovný tréning má podľa Pavla obrovský význam.
1Tim nie je jediný list, v ktorom Pavol hovorí o duchovnej disciplíne.
Prečítajme si 2Tim 2:22-26.
Prečítame si ešte jednu stať, tento raz z Tít 2,11-15.
Cieľom tejto aktivity nie je poukazovať na veci, v ktorých zlyhávame a neplníme dostatočne. Chceme sa zamerať na to, ako sa prakticky cvičiť v nábožnosti a posilňovať duchovné svaly. Pozývam vás, aby ste si z nasledujúceho zoznamu vybrali konkrétny spôsob tréningu a poctivo sa mu venovali po dobu jedného mesiaca.
Spoločne si prejdite nasledujúci zoznam „duchovných cvikov“. Môžete sa pristaviť pri jednotlivých bodoch, rozprávať sa, či s tým majú skúsenosť a pod. Tí, ktorí sa niektorému „cviku“ už venujú, môžu povzbudiť druhých a povedať, ako im to pomáha. Na záver vyzvi účastníkov, aby si vybrali jeden „cvik“, ktorý ešte nepraktizujú. Dohliadni na to, aby ste sa aj na budúcich stretnutiach rozprávali o tom, ako sa im v tom darí. Povzbudzujte sa navzájom, aby ste vytrvali.
Vyber si jedno z nasledujúcich cvičení (také, ktoré ešte nepraktizuješ) a rozhodni sa, že sa mu budeš 1 mesiac poctivo venovať.
Tieto cvičenia nie sú ľahké a vyžadujú si sebaovládanie, možno premáhanie. Ale ak chceme, aby nám rástli duchovné svaly, potrebujeme ich posilňovať. Tak poď do toho!
V úvodnej hre sme videli, že ak niečo trénujeme, potrebujeme na to menej námahy, ide nám to „samé od seba“ a sme v tom šikovní. To isté platí aj pre tieto duchovné „cviky“. Čím viac ich budeš precvičovať, tým budú pre teba ľahšie a prirodzenejšie.
Modlite sa navzájom za seba, aby ste vytrvali vo svojom rozhodnutí trénovať a žiť disciplinovane. Proste Ducha Svätého o pomoc v tomto predsavzatí.
Nezabudni sa počas najbližšieho mesiaca účastníkov pýtať, ako sa im darí v duchovnom tréningu. Nájdi spôsob, ako ich povzbudzovať. Napr. môžete sa povzbudzovať cez FB skupinu, alebo vytvoriť dvojice, ktoré sa budú povzbudzovať a zároveň „kontrolovať“. Na stretku sa zdieľajte o tom, ako sa vám darí, čo je pre vás ťažké. Modlite sa za seba navzájom.
Copyright [2013] Kids Sunday School Place, Inc. Used by permission www.kidssundayschool.com Preklad: ©ZKSM [2016]