« Назад

Príhovor pápeža Františka predstaviteľom Kene: Mládež, ekológia, demokracia

Príhovor pápeža Františka predstaviteľom Kene: Mládež, ekológia, demokracia

Vatikán 25. novembra – Prinášame plné znenie prvého príhovoru Svätého Otca Františka počas jeho apoštolskej cesty do Afriky, ktorý predniesol pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi Kene a diplomatickým zborom na pôde „State House“ v Nairobi dňa 24. novembra 2015:
Vážený pán prezident, ctení vládni a občianski predstavitelia, vážení členovia diplomatického zboru, moji bratia biskupi, dámy a páni,
som veľmi vďačný za vaše hrejivé privítanie pri tejto mojej prvej návšteve Afriky.
Ďakujem Vám, pán prezident, za Vaše láskavé slová v mene kenského ľudu a teším sa na môj pobyt medzi vami. Keňa je mladý a energický národ, bohato rôznorodá spoločnosť, ktorá zohráva významnú rolu v regióne. Vašu skúsenosť vytvárania demokracie v mnohom zdieľajú viaceré ďalšie africké národy. Tak ako Keňa, aj oni pracujú na tom, aby na pevných základoch vzájomnej úcty, dialógu a spolupráce budovali mnohoetnickú spoločnosť, ktorá je skutočne harmonická, spravodlivá a inkluzívna.
Váš národ je tiež národom mladých ľudí. Teším sa na stretnutie s mnohými z nich počas týchto dní, keď budem s nimi hovoriť a povzbudzovať ich nádeje a ašpirácie do budúcnosti. Mladí sú tým najhodnotnejším zdrojom v ktoromkoľvek národe. Chrániť ich, investovať do nich a ponúknuť im pomocnú ruku je ten najlepší spôsob, ako môžeme zaistiť budúcnosť hodnú múdrosti a duchovných hodnôt, ktoré sú drahé ich starším, hodnôt, ktoré sú samotným srdcom a dušou ľudu.
Keňa bola požehnaná nielen nesmiernou krásou jej hôr, riek a jazier, jej lesov, saván a polopúští, ale aj hojnosťou prírodných zdrojov. Ľudia Kene hlboko oceňujú tieto Bohom darované poklady a sú známi kultúrou chránenia, ktorá je vám na česť. Vážna environmentálna kríza, ktorej čelí náš svet, si vyžaduje stále väčšiu citlivosť na vzťah medzi ľuďmi a prírodou. Máme zodpovednosť odovzdať krásu prírody v jej celistvosti budúcim generáciám, a aj povinnosť vykonávať spravodlivé správcovstvo darov, ktoré sme prijali. Tieto hodnoty sú hlboko zakorenené v africkej duši. Vo svete, ktorý náš spoločný domov aj naďalej skôr využíva než chráni, musia inšpirovať snahy vodcov národov šíriť zodpovedné modely ekonomického rozvoja.
Je tu skutočne jasné prepojenie medzi ochranou prírody a budovaním spravodlivého a rovného spoločenského poriadku. Bez obnovy samotného ľudstva nemôže dôjsť k obnove nášho vzťahu s prírodou. (porov. Laudato si´, 118). V tej miere, v akej naše spoločnosti zažívajú rozdelenie, či už etnické, náboženské alebo ekonomické, sú všetci muži a ženy dobrej vôle povolaní pracovať na zmierení a pokoji, na odpustení a uzdravení. Pri práci na budovaní solídneho demokratického poriadku musí byť prvoradým cieľom posilňovanie súdržnosti a integrácie, tolerancie a úcty k druhým a dosahovanie spoločného dobra. Skúsenosť ukazuje, že násilie, konflikt a terorizmus sa živia strachom, nedôverou a zúfalstvom rodiacim sa z chudoby a frustrácie. Nakoniec, zápas s týmito nepriateľmi pokoja a prosperity musia vybojovať muži a ženy, ktorí s neohrozenou vierou a čestne dosvedčujú veľké duchovné a politické hodnoty, ktoré inšpirovali zrod národa. 
Dámy a páni, rozvoj a uchovávanie týchto veľkých hodnôt je osobitným spôsobom zverené vám, lídri politického, kultúrneho a ekonomického života vašej krajiny. Toto je veľká zodpovednosť, skutočné povolanie v službe všetkých ľudí Kene. Evanjelium nám hovorí, že od tých, ktorým bolo mnoho zvereného, sa bude mnoho požadovať (Lk 12.48). V tomto duchu vás povzbudzujem pracovať s čestnosťou a transparentnosťou pre spoločné dobro a posilňovať ducha solidarity na každej úrovni spoločnosti. Osobitne vás prosím, aby ste preukázali skutočný záujem o potreby chudobných, o ašpirácie mladých a o spravodlivé rozdeľovanie prírodných a ľudských zdrojov, ktorými Stvoriteľ požehnal vašu krajinu. Uisťujem vás o neustálom úsilí katolíckeho spoločenstva ponúknuť prostredníctvom vzdelávacích a charitatívnych diel svoj osobitný príspevok v týchto oblastiach.
Drahí priatelia, povedali mi, že tu v Keni je tradíciou, že školská mládež sadí stromy pre budúce potomstvo. Nech vás toto veľavravné znamenie nádeje v budúcnosť a dôvery v rast, ktorý dáva Boh, všetkých podrží vo vašich snahách pestovať spoločnosť solidarity, spravodlivosti a pokoja na pôde tejto krajiny a na celom veľkom kontinente Afriky. Ešte raz vám ďakujem za vaše vrelé privítanie a na vás a vaše rodiny, ako aj na všetkých milovaných obyvateľov Kene zvolávam Pánovo hojné požehnanie.
Mungu abariki Kenya! Nech Boh žehná Keni!
(Preklad: Slovenská redakcia VR)

zdroj:http://sk.radiovaticana.va/

Pre MK Rastislav Mečiar

Комментарии