Medzi vzormi svätosti pre mladých pri Svetových dňoch mládeže 2019 v Paname bude biskup Óscar Arnulfo Romero. Mučenícku smrť podstúpil v roku 1980 v San Salvadore zasiahnutý guľkou najatého vraha pri slávení omše. V máji 2015 bol blahorečený. Na otázku o tom, čo asi prinesú budúce Svetové dni mládeže odpovedal v rozhovore pre vatikánsky denník L´Osservatore Romano panamský kardinál Mons. José Luis Lacunza Maestrojuán.
Ako ste prijali toto rozhodnutie pápeža Františka?
„S veľkou radosťou a aj ako výzvu pre mňa, pre Panamu a pre miestnu Cirkev; pretože teraz musíme vynaložiť veľké úsilie, aby sme odpovedali na všetko, čo si vyžaduje prijať a postarať sa o ten veľký počet mladých, ktorí, ako veríme, sa vydajú na cestu najmä zo Strednej a Južnej Ameriky. Máme dobré vzťahy a veríme, že voľba Panamy bude príležitosťou pre mnohých mladých dostať sa sem lacno a rýchlo“.
Prečo si zvolil latinskoamerický pápež práve Panamu?
„Myslím si, že to úzko súvisí s jeho znepokojením a starostlivosťou o periférie, keďže Panama má centrálnu polohu pre prijatie veľkého množstva mladých pochádzajúcich zo Strednej Ameriky, ktorí nemajú veľa možností“.
Ktoré duchovné osobnosti ponúknete mladým za vzor?
„Momentálne je ústrednou postavou Mons. Romero, ktorý bol pred rokom blahorečený a ktorý si vytýčil za pastoračnú líniu obranu ľudí v núdzi a tých, ktorí sú na pokraji spoločnosti, [líniu] po ktorej kráča aj pápež František. Bol to človek, pastier, ktorý napriek útlaku vojenskej a diktátorskej vlády vo svojom živote obhajoval práva pôvodného obyvateľstva a slobodu všetkých ľudí. Myslím si, že to tiež môže dať zaznieť hlasu sociálnych tém, ktoré sa ešte stále naliehavo ozývajú v niektorých krajinách Strednej Ameriky“.
Boli ste aj pomocným biskupom Panamskej arcidiecézy. Ako by ste charakterizovali miestnu cirkev?
„Predovšetkým treba pripomenúť, že Panama je najstaršia pevninská diecéza v Latinskej Amerike. V ostrovnej zóne je prvou Santo Domingo, ale na pevnine je to Panama, založená už v roku 1513, pričom dostala meno Santa María de la Antigua del Darién. Prednedávnom sme oslávili 500. výročie. Táto diecéza sa stala vstupnou bránou pre Evanjelium a východiskovým bodom, odkiaľ Cirkev vyšla von – použijúc termín drahého pápeža – v ústrety Južnej Amerike“.
Čo charakterizuje cirkev v Paname a odlišuje ju od iných krajín?
„Chcel by som spomenúť, že panamská cirkev je cirkev mladá. Z tohto dôvodu nesmie stratiť tento misionársky ideál vyslania, ktorý dostala od Pána a ktorý sa vyznačuje tým, že je mostom, aby viera vstúpila do iných krajín kontinentu. Je to malá cirkev, tak ako samotná krajina, 80-tisíc km², približne 4 milióny obyvateľov, 8 diecéz, kde sa 80% hlási ku kresťanstvu. Je to predovšetkým cirkev, ktorej populáciu tvoria vo veľkej miere mladí, ktorí sú angažovaní v evanjelizácii smerom von i dovnútra. V tomto okamihu, väčšia časť diecézy pracuje na vytvorení pastoračného projektu na hlboké obnovenie evanjelizačnej misii Cirkvi“.
Naposledy navštívil Panamu Ján Pavol II. v roku 1983. Svetové dni mládeže 2019 budú už v poradí piatym medzinárodným mládežníckym stretnutím s Petrovým nástupcom na americkom kontinente: po Buenos Aires (1987), Denveri (1993), Toronte (2002) a Riu de Janeiro (2013).
Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK
Snímka: CatholicRegister.org