Súčasný Spišský Jeruzalem nie je len unikátnym, historickým územím, či pútnickým miestom, na pozadí ktorého sa vypína Spišský hrad, ale je aj miestom pre uvažovanie a meditáciu, kde môže človek zažiť dotyk tohto objavu, spojeného s udalosťami posledných dní života a smrti Ježiša Krista v Jeruzaleme. Nádherná príroda a scenérie lokality svetového kultúrneho dedičstva UNESCO oslovia každého vnímavého človeka.
Štvrtý ročník kultúrno-duchovného festivalu pod názvom Spišský Jeruzalem nadväzuje na predchádzajúce roky a bude sa konať v dňoch 20. až 22. mája 2016 v Spišskom Podhradí a na Spišskej Kapitule. Podujatie zastrešuje Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj, s významnou podporou a spoluprácou so Spišskou diecézou, mestom Spišské Podhradie, Združením Podbranisko a Spišským osvetovým strediskom. Zaujímavý kultúrny program ponúka pestrú paletu viac žánrových vystúpení, v ktorých sa mieša duchovný odkaz so súčasnou kultúrou, prostredníctvom hudobných koncertov, či divadelných predstavení, ale aj výstav, tvorivých dielní, či duchovného sprievodného programu.
Návštevníci by si určite nemali nechať ujsť koncertné vystúpenia hlavných hudobných hostí akými sú Cigánski Diabli, jeden z najlepších orchestrov v kategórii Etno a World Music na svete, alebo Sláčikový orchester Musica Iuvenalis a sólisti Štátneho divadla Košice, či predstavitelia pop opery La Gioia. Vybrať sa môžu aj na exkurziu národných prírodných a kultúrnych pamiatok v Spišskom Jeruzaleme. Počas kultúrno-duchovného festivalu majú možnosť návštevníci – pútnici získať „Medailón pútnika“.
Kresťania po stáročia putovali k Božiemu hrobu do Jeruzalema, aby nasledovali Kristove kroky. Počas tureckých vojen to nebolo možné a aj to prispelo k vzniku kalvárií, na ktoré putovali veriaci. Teraz prichádzajú aj na „Spišský Jeruzalem“.
Oficiálny spot kultúrno-duchovného festivalu na odkaze: http:// https://youtu.be/o4rpmBlfVPs
Zdroj: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi / Martin Hlavatý / http:// www.osvetasnv.sk
Pre MK Rastislav Mečiar