Blog

« Back

Žiaden potrat, Pôrod! Aj taká je možnosť

Čaute. Konečne sa na najmama.sk uverejnil aj článok, ktorý neospevuje antikoncepciu alebo potrat.

Tu ho máte:

http://najmama.aktuality.sk/clanok/226755/pribeh-15-rocnej-rodicky-opat-sokuje-dievcata-dajte-detom-sancu-na-zivot/

Minulý týždeň Slovenskom otriasol prípad 15-ročnej Ivany z obce Bánov, ktorá porodila doma v kúpeľni dievčatko a potom ho v uteráku odložila do záhrady.  Dieťatko žiaľ neprežilo. Podľa najnovších informácií, ho mladá mamička dokonca po pôrode dobodala! Dievčatko sa narodilo živé a zdravé, no Ivana jeho život násilne ukončila, za čo ju už stíha polícia. Čo ju viedlo k tak strašnému riešeniu svojej situácie? Zničila tak život sebe, nehovoriac o zabití nevinného bábätka. Vedela vôbec o možnostiach, ako mohla porodiť a zachrániť dieťa bez toho, aby sa to niekto z jej okolia musel dozvedieť?

 Stačilo len vedieť....

O svojom tehotenstve vraj nevedela ani samotná pätnásťročná Ivana, ani jej okolie. Po strašnej tragédii sa všetci dušujú, že si na nej nič nevšimli celých deväť mesiacov - ani rodičia, ani kamaráti, ani učitelia. Okrem toho, že nám tu do očí bije ľudská ľahostajnosť, je smutné, ako málo sú mladí ľudia informovaní o možnostiach v prípade neželaného tehotenstva.

Niektoré názory aj v našich diskusiách sa snažia jej konanie ospravedlniť tým, že dievča je mladé a že zrejme spanikárilo a nevedelo, čo urobiť. Na druhej strane sa vynára otázka, či nebolo primladé aj na sex?! Veď, keď Ivana otehotnela, mala len štrnásť rokov! Hoci sa sexuálna výchova pomaly, ale isto stáva súčasťou výuky aj v našich školách, a hoci aj všadeprítomný internet je dobrým zdrojom informácií a rád, zdá sa, že mladí ľudia čítajú len to, čo chcú. Vedia vôbec mladé dievčatá, že keď otehotnejú, tak okrem interrupcie, majú aj iné možnosti? Pretože práve v tak nízkom veku sa často stáva, že dievčatá zistia tehotenstvo až v štádiu, kedy už je na potrat neskoro. Čo potom? Nuž, stále je dosť možností, ako pomôcť sebe a pri tom dopriať život aj dieťatku.

Anonymný pôrod

Súčasné slovenské právne predpisy pripúšťajú túto možnosť riešenia ťažkej životnej situácie. Viacerí odborníci sa prikláňajú k názoru, že je to lepšie ako ísť na potrat. Zachránite vlastné dieťaťa, dáte mu šancu na život a pomôžete bezdetnému páru, ktorý túži a čaká na malé bábätko. Adopciou ho získa. Skúsenosti a prax ukazujú, že najväčší záujem je práve o čo najmenšie deti – novorodencov.  Veľkou výhodou je fakt, že pôrod sa vykoná v nemocnici pod dohľadom odborných lekárov tak, aby nebol ohrozený život ako matky, tak dieťaťa. Po príchode po pôrodnice je potrebné hneď nahlásiť, že máte záujem o utajený pôrod a dieťa chcete dať k adopcii. Podľa zákonu č. 576/2004 Z.z. máte na to plné právo.

Nik vás nemôže prehovárať, „spovedať“, či spytovať sa na dôvody. Ak sa obávate, že by vás mohol niekto z prítomného personálu spoznať, môžete rodiť v inom meste, než v akom žijete. Všetky osobné údaje o matke zostávajú pri takomto pôrode utajené. Vypýtajú si ich síce od vás, ale len na identifikáciu a zapíšu sa do osobitnej dokumentácie. Následne sa zapečatia do obálky a zamedzí sa k nim prístup.

 Hniezda záchrany + anonymná linka pomoci - 0905 888 234

Ak sa už stane, že porodíte dieťa mimo nemocnice a nechcete ho, ešte stále ho môžete zachrániť. Na Slovensku totiž existujú Hniezda záchrany! Momentálne je ich už 16 a ich počet neustále rastie. Hniezdo záchrany sa obyčajne nachádza v priestoroch nemocnice. Je to taký verejný zastrešený inkubátor, kam dieťatko vložíte, zatvoríte a keďže je hniezdo elektronicky napojené na nonstop službu, do pár minút si poň prídu zdravotné sestry z novorodeneckého oddelenia. Aj keby vás náhodou niekto zazrel, nik za vami nepôjde, ani vás nik nebude vyšetrovať, či sa vypytovať. Dieťatku tak darujete život a o vašom tehotenstve naďalej nik nemusí vedieť. Ak sa už ocitnete v situácii neželaného tehotenstva, či nebodaj o ňom neviete a porodíte, tak ako to tvrdí aj pätnásťročná Ivana zo smutného príbehu, môžete anonymne zavolať na linku Hniezda záchrany - 0905 888 234, kde vás ochotne vypočujú a hlavne vám poradia, aké máte možnosti. Hniezda záchrany nájdete v týchto mestách, ďalšie pribudnú už čoskoro: 

  • Bratislava - Kramáre
  • Žilina
  • Prešov
  • Bratislava - Petržalka
  • Nové Zámky 
  • Nitra
  • Trnava
  • Ružomberok
  • Banská Bystrica
  • Košice
  • Rožňava
  • Dolný Kubín
  • Spišská Nová Ves
  • Trenčín
  • Čadca
  • Rimavská Sobota

Šanca aj pre mamičky bez strechy nad hlavou

Autorka projektu a prezidentka občianskeho združenia "Šanca pre nechcených" Anna Ghnannamová, sa už roky snaží pomáhať zachraňovať nechcené deti. Okrem anonymných pôrodov a hniezd záchrany vznikol aj ďalší projekt ako tretia možnosť v tejto situácii - Náruč záchrany. "Je na pomoc mamičkám, ktoré sa detí vzdávajú len preto, že nemajú strechu nad hlavou. Berieme ich pod našu náruč, kde môžu tri roky žiť. Vzdelávame ich, hľadáme im prácu a po troch rokoch ich odprevádzame do života,“ skonštatovala Ghannamová.

Nuž, život dieťatka, ktoré porodila mladučká Ivana, už nejde vrátiť späť. Ale snáď by to mohla byť šanca, ako otvoriť oči aj tým, ktorí sa do sexuálneho života púšťajú nezodpovedne a málo informovaní. Keď sa potom stane presne to, s čím nepočítali, už nevedia, ako ďalej. Najlepšou prevenciou je samozrejme chrániť sa, ešte lepšia - počkať so sexom, kým nebudeme dostatočne zodpovední prijať aj neželané tehotenstvo a znášať následky za svoje činy.

Zákon je na stiahnutie tu:  http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisCislo=576&Rocnik=2004

Užitočný odkaz: http://www.alexisporadna.sk/

Niečo zo slov samotnej poradne, ktorú samozrejme odporúčam:

Fórum života je zástancom myšlienky, že pre deti je najlepšie vyrastať v úplnej a tradičnej rodine a zároveň sme toho názoru, že za tehotenstvo - a to, ako dopadne - sú zodpovední otec aj matka. Nemyslíme si, že je len záležitosťou ženy.

Našimi klientkami v poradni sú však prevažne ženy a slobodné dievčatá, ktoré partner po zistení tehotenstva opustil, prípadne na ne vyvíjal tlak, aby podstúpili interrupciu. Teda nedobrovoľne sa dostali do situácie, kedy s pomocou partnera nemôžu rátať.

Ak partner o tehotenstve nevie, rozhodne nenahovárame ženu, aby tehotenstvo pred partnerom tajila, hoci viem si predstaviť aj situácie (napr. pri partnerovi, ktorý by mohol reagovať agresiou), kedy by to bola tá lepšia možnosť.

Zmienka o diskrétnej pomoci je o tom, že chápeme, že byť slobodnou mamičkou, ale naopak aj matkou viac ako dvoch-troch detí, sa často stretáva so spoločenskou stigmatizáciou a odsudzovaní, čo jej z našej strany nehrozí. Nemáme v úmysle jej v tomto poškodiť a nemôžeme napríklad proti jej vôli tehotenstvo niekomu oznamovať. Toto uistenie je dôležité zvlášť pre ženy, pre ktoré je tehotenstvo veľmi stresujúce a psychicky ho zle znášajú.

My sa snažíme prijať ženu takú, aká je, aj s jej chybami a zlými rozhodnutiami,  pretože chceme pomôcť dieťaťu a samozrejme aj jej, to však neznamená, že súhlasíme so všetkymi jej rozhodnutiami. Ani nie sme, ako píšete, jednou z tých organizácií, ktoré postavili ženu na piedestál dokonca aj nad životom jej vlastného dieťaťa.

Našou prácou je práve poukázať na iné možnosti než interrupcia, aby ženy vedeli, že ich dieťa sa môže narodiť aj v prípade, že nemajú finančné prostriedky, aj ak nebudú mať kde bývať, lebo rodičia sa vyhrážajú, že ich vyhodia z domu a podobne.

Fórum života, ktoré prevádzkuje aj poradňu Alexis, hoci nie je cirkevnou organizáciou, ale občianskym združením, sa vo svojich postojoch plne stotožňuje s učením Katolíckej cirkvi, teda aj v otázkach antikoncepcie, predmanžeského sexuálneho života a akejkoľvek formy umelého ukončenia tehotenstva, sa snažíme ženy viesť touto cestou. Aj Liga pá páru, ktorej stránku spomínate (http://www.lpp.sk/), je jednou z členských organizácií Fóra života.

Spomínate, že by bolo dobré, keby existovala možnosť finančne pomôcť mamičke, ktorá sa rozhodne dieťa si nechať a potom ho dať na adopciu - táto možnosť už tretí rok na Slovensku existuje vo forme projektu Zachráňme životy, ktorý tiež realizuje Fórum života. Systém funguje podobne ako Dobrý anjel, teda dobrovoľní darcovia sa sami rozhodnú, ktorej žene a akou čiastkou budú prispievať. (Viac nájdete na http://www.zachranmezivoty.sk/). Takouto formou sa už podarilo zachrániť život niekoľkým desiatkam detí a väčšinou sa mamičky nakoniec odhodlajú postarať sa o ne samé a neposkytnú ich na adopciu.

Bojujme teda za život s ružencom v ruke, ale aj načúvaním potrebám takýchto žien, nech vedia, že aj napriek nepriazne partnera, nemusia byť samé:-)