Blogs

« Back

Zákusky a únoscovia: Prenasledovanie pre Krista

Zákusky a únoscovia: Prenasledovanie pre Krista

Čo majú spoločné torty a únosy? OK ... úvodný riadok tu svieti ako pauza komika, len sa čaká, kým padne pointa a nasleduje smiech. Žiaľ, v tomto prípade nejde o smiech. 

Zákusky a únosy sú indikátormi kresťanského prenasledovania na celom svete. Jack Phillips, umelec v cukrárni v Colorade, strávil 12 rokov pred súdmi a mimo nich, hľadajúc spravodlivosť proti štátnej agentúre v Colorade, ktorá bola nakoniec rozhodnutá, že ho potrestá pre jeho kresťanské presvedčenie. Phillips bol obťažovaný najmä pre svoje kresťanské presvedčenie.  

Phillips bol umelec. Jeho torty boli umelecké diela. Nevytvoril torty pre každého. Ako každý umelec, aj on si vyberal, čo vytvorí. Túžil vytvoriť koláče, ktoré by oslavovali Boha. Predpokladal, že má rovnakú slobodu ako ostatní umelci v Colorade – umelci, ktorí si môžu slobodne vybrať, aké torty vytvoria a ktoré odmietnu. V roku 2012 Phillips odmietol vytvoriť tortu, keď pár chcel použiť jedno z jeho majstrovských diel na oslavu manželstva osôb rovnakého pohlavia. Podali proti nemu žalobu na Coloradskej občiansko-právnej komisii. Nakoniec, po mnoho rokoch obťažovania, Phillips vyhral.

"Najvyšší súd dal jasne najavo, že Colorado sa ku mne nemôže správať horšie ako k ostatným umelcom, pretože mám náboženské presvedčenie," prehlásil Phillips . Jeho podnik a jeho rodina trpeli – to všetko kvôli Phillipsovmu rozhodnutiu podporovať Kristove zásady.  

Na iných miestach, konkrétne v Nigérii, je situácia nepochybne vážnejšia. Začiatkom tohto roka vydala organizácia International Christian Concern (ICC) špeciálnu správu o prenasledovaní v Nigérii . Správa spomínala dva samostatné incidenty únosov kresťanských dievčat, ktoré boli prinútené vydať sa za moslimov a prinútené konvertovať na islam. Ako jednu z najohavnejších nespravodlivostí, akú si možno predstaviť, súd šaría v štáte Niger schválil nútený sobáš a nútenú konverziu 16-ročného kresťanského dievčaťa.  

Aj keď sú prípady zjavne odlišné, sú si aj veľmi podobné. Ako? Každá z obetí sa stala terčom nespravodlivosti, pretože boli kresťania. V oboch prípadoch bola Božia spravodlivosť v manželstve kľúčovým prvkom vyvolávajúcim nepriateľstvo.  

Na jednej strane bol Phillips terčom, pretože pevne stál na svojom presvedčení v svojom kresťanskom pohľade na manželstvo. Na druhej strane, 16-ročné kresťanské dievča reprezentovalo spravodlivosť kresťanstva tvárou v tvár moslimskému nátlaku, že skrz manželstvo by mala byť moslimka, nie kresťanka. Manželstvo hralo kľúčovú úlohu v oboch formách prenasledovania, pretože manželstvo je neoddeliteľnou súčasťou ľudských ideálov. V skutočnosti, v prípade nigérijského dievčaťa bol súhlas kresťana súdom šaría považovaný za nepodstatný. Súd nezmenil postoj ani po prosbe otca dievčaťa, ktorý súhlas k sobášu nedal. Sobáš bol schválený aj napriek jeho protestom.  

Aj keď byť nútený upiecť tortu proti svojmu presvedčeniu nemusí byť také emocionálne ublíženie ako byť unesený, prinútený k manželstvu a prinútený konvertovať na islam, rovnaké nepriateľstvo proti Božej spravodlivosti graduje tieto nespravodlivosti. Stupeň prenasledovania v Nigérii je závažnejší ako stupeň, ktorému čelil Phillips v Colorade. Motívy prenasledovania sú však zakorenené v tej istej veci: v nepriateľstve voči Ježišovi.  

Kresťanské prenasledovanie nastáva, keď je zastúpený Kristus – a Božia spravodlivosť. Iné mocnosti – hľadajúce svoju vlastnú spravodlivosť – musia potlačiť Božiu spravodlivosť, ktorá sa prejavuje skrze Krista a jeho ľud. Či už ide o kresťanskú rodinu v Nigérii alebo výrobcu koláčov v Colorade, Kristova prítomnosť je hrozbou pre nižšie mocnosti a tých čo chcú vládnuť druhým. Pretože nemajú skutočnú moc pred Bohom, títo mocnári si musia vynútiť ticho. Skutoční ľudia Kráľovstva však nemôžu mlčať. Predstavujú Kráľa kráľov.  

Takže na otázku- čo majú spoločné torty a únosy? Krista a jeho spravodlivosť. Kristus spája kresťanov v Colorade s kresťanmi v Nigérii a v najvzdialenejších častiach zeme. 

Voľne preložené

Zdroj prekladu: International Christian Concern

Foto: Terézia Bašová