Tento týždeň dva dni prebiehala v parlamente rozprava k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z.z. o hazardných hrách v znení neskorších noviel. Pozerala som ju v priamom prenose na stránke NR SR on-line. Vystúpilo mnoho poslancov s argumentáciou ZA aj PROTI. Hlasovanie o tomto vládnom návrhu bude pravdepodobne v utorok 4. decembra 2012.
Cez tento zákon, chce vládna strana znížiť aj správne poplatky v stavebnom konaní. Je to legislatívny pardox, keď poslanci cez jeden zákon chcú novelizovať druhý. Potom sa môže stať, že vám poplatok za vydanie stavebného povolenia vyrubia podľa zákona o hazarde. Je to aj metúce, lebo hlavne opoziční poslanci síce chcú znížiť správne poplatky, no mnohí z nich chcú odmietnuť zákon o hazarde.
Aby to bolo legislatívne jasné, o zákone o hazarde by sa malo hlasovať zvlášť a upravovať výška poplatkov by sa mala priamo novelizáciou zákona 145/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov.Len ako príklad uvediem: Niektoré zo správnych poplatkov v snahe naplniť štátnu kasu vzrástli aj 38X. Napríklad podľa sadzobníka správnych poplatkov (145/1995 Z.z.) v znení neskorších noviel, ktorý platil do konca septembra, položka 2 sa platilo 6,50 EUR za „Vydávanie potvrdení o regulovaných povolaniach a odbornej praxi nadobudnutej v Slovenskej republike". Inými slovami, ak napr. musel zdravotný pracovník odísť pracovať do zahraničia, lebo nevedel zabezpečiť svojej rodine dostatočný príjem na slušné živobytie, tak potreboval predmetné potvrdenie, ktoré ho stálo spomínaných 6,50 EUR. Vládna strana zmenila sadzobník správnych poplatkov a dnes sa za „Vydávanie potvrdení o regulovaných zdravotníckych povolaniach na účel výkonu zdravotníckeho povolania mimo územia Slovenskej republiky pred dňom pristúpenia Slovenskej republiky k Európskej únii platí neuveriteľných 250 EUR.
Vláda potrebuje pre konsolidáciu verejných financií liberalizovať aj hazard. Možno prídu milióny do štátnej kasy, ale nevidieť dopady cez rôzne sféry, ako sú trestná činnosť, rozvrat rodín , teda zarábať na nešťastí druhých, je nerozumné a nezodpovedné.
Napísala som niekoľko článkov na svojom blogu SME. http://plestinska.blog.sme.sk/
Čítajte viac:
http://plestinska.blog.sme.sk/c/314736/Teraz-je-sanca-prijat-ustavny-zakon-o-zakaze-hracich-automatov.html
Čítajte viac:
http://plestinska.blog.sme.sk/c/314736/Teraz-je-sanca-prijat-ustavny-zakon-o-zakaze-hracich-automatov.html#ixzz2DiFJBGd8
Aj touto cestou chcem poprosiť o ich podporu, aby naši legislatívci pred utorňajším hlasovaním 4. decembra 2012 , keď budú hlasovať o zákone o hazarde videli, že nechceme, aby sa znovu vrátili výherné automaty do krčiem, pohostinstiev a obchodov, kde budú dostupné komukoľvek, vrátane mladistvých a detí.
Veľa by o tom vedeli povedať aj páni farári Ján Zahradník a Martin Majda v Lomničke, v ktorej hazardu prepadlo mnoho rodín. Veľakrát prehrali sociálne dávky za niekoľko hodín a potom do konca mesiaca živorili. Keď stovka slovenských miest ako Sabinov, Podolínec, Stará Ľubovňa a ďalšie podľa novely zákona o hazarde od 1.septebra 2011 výherné automaty a videohry všeobecne záväzným nariadením zakázali, mestá sa oslobodili od zástupov gamblerov z Lomničky, Jarovníc , Podsádku...a situácia sa zlepšila aj v rodinách gamblerov.
V susednom Maďarsku nebezpečenstvo gamblingu pochopili a o polnoci 10.10. 2012 zverejnili v Maďarskom vestníku úpravu zákona o hazardných hrách. V tento deň vstúpil do platnosti zákaz prevádzkovania herných automatov. Zatvorili sa herne a v pohostinstvách vypli hracie automaty. V zmysle novely zákona budú môcť prevádzkovať hracie automaty už iba kasína s koncesiou. Takéto kasína fungujú v Maďarsku iba dve v Budapešti a jedno v Šoprone.
Vláda SMERU-SD, ktorá si hovorí sociálna, má v parlamente 83 poslancov. Nikdy nebola väčšia šanca v slovenskom parlamente ako teraz. TERAZ by sa mohol v slovenskom parlamente prijať ústavný zákon o úplnom zákaze hracích automatov mimo kasín s veľkou väčšinou poslancov.
Veľa ľudí na Slovensko povie, že nech akýkoľvek zákon o hazarde poslanci v utorok schvália, ich sa to netýka. „Máme dôležitejšie veci na Slovensku, ktoré treba riešiť...“
Nebezpečenstvo gamblingu pochopíme vtedy, keď sa nás týka. Keď niekto blízky z rodiny prepadne tejto závislosti. Príbehy a osudy rodín sú veľmi smutné....a počet bezdomovcov narastá...
Vopred ďakujem za modlitby a podporu.