« Back

Generálny sekretár výboru o SDM

Už o rok sa vidíme v Krakove. Svetové dni mládeže sa budú konať v Roku milosrdenstva. Krakov, známy ako mesto milosrdenstva, sa pripravuje na prijatie najmenej dvoch miliónov mladých ľudí z celého sveta. Ako povedal Svätý Otec, „bude to čas milosti“, „priaznivý pre zahojenie rán“ pre tých, ktorí očakávajú, že uvidia a dotknú sa znamení Božej blízkosti.“ Čas pre to, aby každému bola „ponúknutá cesta odpustenia a zmierenia“. V nedeľu 26. júla pápež František ako prvý účastník podujatia zahájil registráciu, keď oficiálne odoslal elektronicky svoju prihlášku. Spustilo sa aj veľké odpočítavanie dní, ktoré nás delia od 31. ročníka SDM.

O dôležitých momentoch a detailoch príprav stretnutia hovorí páter Grzegorz Suchodolski, generálny sekretár Organizačného výboru SDM v Krakove:

„Dúfame, že krakovské Svetové dni, ktoré sa budú konať počas Jubilejného roka milosrdenstva, budú skutočným jubileom mládeže. Pripravujeme sa na ne naozaj naplno. Musím povedať, že už sme vytvorili tri priestranné plochy, tri miesta pre hlavné udalosti. Prvým z nich je trávnatá plocha v centre Krakova, ktorá sa nazýva „Błonia“, o rozlohe 45 hektárov, kde sa budú konať tri prvé hlavné udalosti: otváracia omša v utorok, privítanie pápeža vo štvrtok a krížová cesta v piatok.

Potom druhé miesto sa týka dvoch svätýň v Krakove: Svätyne Božieho milosrdenstva a jeden kilometer vzdialeného veľkého Centra Jána Pavla II., nového centra, ktoré sa ešte buduje, ale budúceho roku bude dokončené. Práve tam budeme mať od utorka do piatku, nepretržite počas štyroch dní tzv. putovnú katechézu. Tu chceme prísť so všetkými mladými, všetkými zaregistrovanými skupinami, na tieto dve miesta: do dvoch svätýň, Božieho milosrdenstva a Jána Pavla II. A práve tu bude postavená ‚Brána milosrdenstva‘. Dúfame, že aj pápež František ako pútnik vstúpi do tejto baziliky cez ‚Bránu milosrdenstva‘. Vedľa Baziliky Božieho milosrdenstva bude vytvorená ‚zóna odpustenia‘ pre vysluhovanie sviatosti zmierenia v rôznych jazykoch. Tretí, najväčší priestor, ktorý pripravujeme, je v blízkosti Krakova, 12 km od centra mesta, a nazvali sme ho ‚Campus Misericordiae‘. Tu sú naplánované dve veľké udalosti: sobotná vigília a nedeľná svätá omša.“

Ako sa pripravujú srdcia mladých na blížiace sa SDM v Krakove? Hovorí páter Suchodolski:

„Už niekoľko mesiacov sme na duchovnej ceste s mladými ľuďmi z Poľska. Tento rok robia duchovný program, ktorý sa nazýva ‚Srdce 2.0‘, čo je hlboká reflexia nad sviatosťami: sviatosťou zmierenia a Eucharistie. V každej diecéze Poľska je Diecézne centrum SDM a v tomto centre okrem riešenia logistiky je tiež sekcia venovaná formácii. Robíme mesačné stretnutia pre mladých ľudí. Podľa nás je dôležité toto: organizovať malé formačné skupiny pre vytvorenie naozajstných komunít, kresťanských komunít.“

Na otázku, čím sa bude toto svetové stretnutie mladých vyznačovať, páter Suchodolski z krakovského organizačného výboru odpovedá:

„Svätým Jánom Pavlom II., pretože on bol iniciátorom Svetových dní. Krakov je jeho diecéza. Tu žil a tu vykonával svoju službu ako kňaz, biskup a kardinál. Takže vrátiť sa a kráčať po stopách Karola Wojtylu určite bude znamením vďačnosti za dar Svetových dní mládeže. A okrem tohto musíme mať vždy na pamäti, že Krakov je mesto milosrdenstva. Tu predsa žila sestra Faustína Kowalska, tu zomrela a tu je jej svätyňa. Takže aj táto téma milosrdenstva - v Jubilejnom roku milosrdenstva - bude určite silným znamením pre celý svet. Chceme, aby práve z Krakova, vďaka týmto dňom mládeže, vyprskla pre všetkých iskra, ktorá pripraví svet na posledný príchod Pána: to sú Ježišove slová povedané práve sestre Faustíne. Takže sa pripravujeme skutočne na to, aby sme odtiaľto z Krakova dali silný impulz, duchovný impulz k objaveniu toho, že nevyhnutne potrebujeme milosrdenstvo.“

A čo očakávajú mladí od stretnutia so Svätým Otcom?

„Nedávno sme boli svedkami jeho cesty do Latinskej Ameriky. Aj tu bude iste mnoho mladých a nezamestnaných ľudí, s ich slabosťami, s nedostatkom nádeje, chýbajúcou prácou, často aj bez rodiny. Určite nahlas vyslovia tie isté otázky pápežovi Františkovi. Dúfame, že on so svojou skúsenosťou a múdrosťou odpovie, aby im prinavrátil nádej: nádej pre ďalší život. Nesmieme zabúdať, že Krakov je veľmi blízko od koncentračného tábora v Osvienčime, je to len hodina jazdy autom. Myslím, že aj odtiaľto toto posolstvo nádeje, ktoré pochádza z prežívania Božieho milosrdenstva, má byť poslané do celého sveta. Dnes v skutočnosti, už nie tu v Osvienčime, ale na rôznych miestach sveta ľudia umierajú od hladu, trpia vojnou. Je potrebné to slovo nádeje a aj útechy pre tých, ktorí ešte aj dnes trpia.“

Komunikačný tím SDM / Vatikánsky rozhlas SK