20.5.2015 Washington D.C. (International Christian Concern) – Militantná skupina ISIS zverejnila nové video v nedeľu 19. apríla s údajným zabitím 30 etiópskych kresťanov v Líbyi. Striedajú sa tam dve scény: jedna zo severnej Líbye z pláže na Stredozemnom mori, kde boli odťaté hlavy 15 mužom a druhá z púšte v južnej Líbyi, kde boli Ďalší pätnásti zastrelení do hlavy.
Identita osôb sa preveruje. Muži pravdepodobne cestovali Líbyou do Európy. Desiatky tisícov afrických migrantov opustila Afriku cez Stredozemné more a prešlo do Talianska a iných európskych krajín.
Komentátor videa hovorí: „Všetka chvála patrí Alahovi, Bohu a tešiteľovi sveta a pokoj a požehnanie prorokovi Mohamedovi. Krížiaci, my sme späť na piesčinách, kde predtým stúpali spoločníci Proroka, mier s ním, a hovoríme: „Moslimská krv, ktorá bola vyliata kvôli vašej viere nie je lacná“
Etiópska vláda vyhlásila tri dni smútku na spomienku obetí. Tá začne v utorok. Zástavy krajiny budú na pol žrde. Aj Biely dom odsúdil zločincov: „Vyjadrujeme sústrasť rodinám obetí a našu podporu etiópskej vláde i ľuďom, ktorí smútia za svojimi občanmi.“ Etiópsky minister pre informácie Redwan Hussein nazval zabitie zločinom proti ľudskosti.
Video sa ďalej vyhráža kresťanom v oblasti, že majú prejavovať úctu ISIS ako predpisuje Korán, ináč budú čeliť smrti. „ Platiť máte s ochotnou podriadenosťou, tichosťou. Naša bitka je bitka viery a rúhania, medzi pravdou a klamstvom, až pokiaľ nebude viac mnohobožstva a poslušnosť Alahovi bude všade“ povedal komentátor videa.
ISIS pokladá kresťanstvo za polyteistické, pretože veríme v Boha v troch osobách.
Etiópska komunita je smutná, ale je vďačná mužom z videa, ktorí niesli meno Krista. „Sme hrdí na našich bratov. Dali svoj život za Ježiša. Vždy budú uctievaní Etiópčanmi.“ povedala Helen Tamene pre ICC. Ona bola predtým väznená v Saudskej Arábii kvôli svojej viere a teraz navštevuje Cirkev zvonu slobody v Addis Abebe.
Kresťania stredného Východu a Afriky sú stále vystavení hrozbe prenasledovania, kde sa islamské extrémistické skupiny snažia presadiť šaríju. Od pádu Muammara Gaddafiho v roku 2011 sa Líbya sa základňou na cvičenia a bezpečné miesto pre islamské skupiny. Krajina postráda stabilnú vládu a extrémisti zarábajú na politických zmätkoch.
ICC