Dhea z juhovýchodnej Ázie nechcela Bibliu, ktorú jej dal misionár. Snažila sa ju zničiť. Niečo ju však zastavilo – a keď ju začala čítať, rozhodla sa nasledovať Ježiša. Ako kresťanka a ako žena čelila extrémnemu prenasledovaniu, no v službe druhým zostáva aktívna.
V každom prípade má Dhea ťažký život. Ešte predtým, ako sa stala kresťankou vo svojej krajine v juhovýchodnej Ázii (ktorú z bezpečnostných dôvodov neupresníme), zažívala veľké trápenie. Veci sa pre ňu ešte viac zhoršili, keď sa rozhodla nasledovať Ježiša.
Dhea vyrastala v moslimskej komunite, rovnako ako takmer každý v jej krajine. „Od veľmi mladého veku som mala túžbu potešovať Alaha,“ hovorí. „Ako malé dieťa som o štvrtej ráno chodila do mešity na rannú modlitbu. Keď som mala 12 rokov, vedela som celý Korán naspamäť.“
Odsúdená za „zločin“, ktorý nespáchala
Nič z tejto usilovnosti neochránilo Dheu pred hanbou a stigmou, keď ju znásilnil uznávaný miestny muž a ona otehotnela. Ako dievča bola slabá voči sexuálnemu násiliu aj voči krutej reakcii komunity. Napriek znásilneniu bola Dhea odsúdená za „zločin“.
„Vzali ma na islamský súd, kde som bola súdená,“ spomína si Dhea. „Rozsudok bol sto rán bičom a dva roky väzenia. Najprv ma strážca zbil koženým bičom so železom, zatiaľ čo ľudia stáli a pozerali sa. Oslabli mi nohy, takže som nemohla stáť, ale aj tak ma vytiahli za nohy a dali mi 100 rán bičom. Potom ma dali do väzenia."
Ako povedal Jozef svojim bratom, ktorí mu ublížili v Genesis 50:20: „Chystali ste proti mne zlé veci, ale Boh to zmenil na dobro.“ Boh spôsobil ťažké veci, ktoré sa stali Dhei, aby dosiahol najväčšiu zmenu v jej živote.
Náhodné stretnutie v nemocnici
Keď bola Dhea uväznená, dostala maláriu a bola prevezená do nemocnice. Tam sa začal s ňou rozprávať muž z inej krajiny. Zaujímalo ho najmä to, prečo je vo väzení.
"Zdalo sa, že ho môj život veľmi zaujal," hovorí. "Mali sme rozhovor spolu len päť či sedem minút, nie viac."
Dhea neskôr zistila, že ide o kresťana, ktorého Boh povolal, aby išiel do jej krajiny. Boh mu naznačil, aby tam druhým zdieľal Evanjelium, hoci takáto služba bude nezákonná a nebezpečná. Takto mohol zostať v krajine len dva týždne – počas ktorých ich Boh dal dohromady.
Vtedy nerozprával o Evanjeliu s Dheou, ale podarilo sa mu poslať jej Bibliu, keď bola Dhea preč z nemocnice a späť vo väzení.
Bola zúrivá. "Bola som na toho muža taká nahnevaná! Ako mohol knihu poslať do väzenia? Keby ma niekto videl s touto knihou, dostala by som ešte väčší trest. Veľmi som sa bála," hovorí. Rozhodla sa, že najlepšie a najbezpečnejšie bude spáliť Bibliu.
Dhea sa rozhodla čítať Bibliu
Keď Dhea zapálila zápalku, aby spálila Bibliu, zastavila sa. „Verila som, že už som hriešnicou idúcou do pekla, a tak som si myslela, že ďalší hriech by nič nezmenil,“ hovorí. "Rozhodla som sa, že si ju prečítam skôr, ako ju spálim."
Prvé slová, ktoré videla, boli zo Žalmu 139:16:
Tvoje oči ma videli, keď som ešte nebol stvárnený,
a v tvojej knihe boli zapísané všetky moje dni,
len pomyselné, lebo som ešte ani jeden neprežil.
Boh prehovoril k Dhee cez tieto slová. Keď si ich prečítala, uvedomila si, že nemôže spáliť Bibliu. Stala sa jej najcennejším majetkom.
„Nasledujúcich deväť mesiacov som knihu čítala každý deň,“ hovorí Dhea. „Čítala som veci, ktoré som nikdy predtým nepočula – o Bohu, ktorý bol milujúci a odpúšťajúci. Čítala som si o živote Pána Ježiša. Všetko, čo som čítala, bolo pre mňa nové, a hoci som nemala nikoho kto by mi veci vysvetlil, zapôsobil tam Boží duch a ja som pochopila, že Pán Ježiš je môj Spasiteľ, môj Boh.“
Prenasledovanie zo strany jej rodiny
Po deviatich mesiacoch sa Dhea mohla vrátiť k svojej rodine. Mnoho veriacich v jej krajine sa rozhodlo svoju vieru úplne tajiť – ale Dhea nedokázala mlčať o svojom novom vzťahu s Ježišom.
„Keď som sa vrátila, vedela som, že by som nemala hovoriť o tom, čo sa deje v mojom srdci a v mojom živote, ale vychádzalo to zo mňa rôznymi spôsobmi,“ spomína. "Povedala som im, čo bolo napísané v Biblii o Bohu, o odpustení - ale boli pobúrení."
Odchod z islamu sa v krajine, kde žila Dhea, považuje za vážnu zradu. "Je to viac ako byť zradcom." Aj byť vrahom je menej závažné. Je to to najhoršie, čo môže človek urobiť. Taký človek si nezaslúži žiť,“ vysvetľuje. Rodina sa jej zriekla a celá obec sa obrátila proti nej. Onedlho ju poslali späť do väzenia. "Tentoraz to bolo oveľa horšie." Posmievali sa mi a hovorili: ‚Ježiš príde a spasí ťa.‘“
Zdieľanie žiary a lásky Kristovej
Vo svojom živote Dhea bola prenasledovaná za to, že je kresťanka, a preto, že je žena. Ale jej viera je stále silná. Vo svojej krajine už nemôže bezpečne žiť. Keď ju prepustili z väzenia, presťahovala sa do neďalekej krajiny.
„Ľudia z mojej krajiny ku mne chodia na lekárske ošetrenie, pretože v mojej krajine nie sú žiadne špecializované nemocnice,“ hovorí. „Väčšina návštevníkov sú cudzinci. Otváram im dom a poskytujem jedlo zadarmo. Všetci vedia, že som Ježišovou nasledovníčkou.“
Niekedy s ňou návštevníci odmietajú sedieť a jesť, pretože je kresťanka. Ale Dhea naďalej ukazuje Kristovu lásku a rozpráva o Evanjeliu s ostatnými ľuďmi zo svojej krajiny spôsobom, ktorý by nebol možný, keby bola stále v domovskej krajine. Nedávno sa jej dokonca podarilo rozprávať o svojej viere so svojou rodinou po dlhom období, keď s ňou vôbec nekomunikovali.
Vaše modlitby a podpora pomáhajú umožniť službu Dhei druhým ľuďom. Miestni partneri Open Doors ju podporujú finančne, ako aj duchovnou podporou a povzbudením, pretože pokračuje vo svojej hodnotnej práci. Hovorí: „Veľmi ma povzbudila láskavosť [partnerov Open Doors] a ich zápal pre môj ľud.“
Preklad aj foto z Open Doors