Nie je žiadnym tajomstvom, že v krajinách s väčšinou moslimov je pre človeka nebezpečné konvertovať z islamu na kresťanstvo
Ak sa vaši susedia dozvedia o vašom obrátení v Somálsku, pravdepodobne vás vytiahnu z domu a popravia. V Pakistane by ste sa mohli ľahko ocitnúť pred nejakým vykonštruovaným obvinením z rúhania s rovnako smrteľnými následkami.
Ale nebezpečenstvo a odpor, ktorému čelia moslimskí konvertiti na kresťanstvo, siaha ďaleko za hranice väčšinových moslimských krajín. Takáto nenávisť prenikla do hrdých demokracií Európy.
Dokonca aj po presťahovaní do takých krajín ako Taliansko , Holandsko a Spojené kráľovstvo sa moslimskí konvertiti na kresťanstvo môžu ocitnúť v obťažovaní, vyhrážaní alebo fyzickom napadnutí zo strany vyznávačov ich bývalého náboženstva.
V roku 2022 vydalo Európske centrum pre právo a spravodlivosť správu o zlyhaní európskych vlád pri ochrane ľudí, ktorí opustia islam.
22. augusta tohto roku Observatórium pre netoleranciu a diskrimináciu kresťanov v Európe (OIDAC) informovalo o náraste protikresťanských zločinov z nenávisti , od vandalizmu a znesvätenia cez podpaľačstvo až po fyzické útoky a v niekoľkých prípadoch aj vraždy. OIDAC zdôraznil, že ohrození sú najmä konvertiti z islamu.
Sid Cordle, vedúci Aliancie kresťanov v Spojenom kráľovstve, povedal, že odkedy sa v roku 2005 začal zaoberať týmto problémom, „nenápadné prenasledovanie veriacich kresťanov z moslimského pôvodu sa určite stalo otvorenejším“.
K jednému z najvýznamnejších incidentov otvoreného prenasledovania došlo v novembri 2015, keď moslimský kresťanský konvertita Nissar Hussain, rodák z Pakistanu žijúci v Spojenom kráľovstve, bol napadnutý dvoma moslimskými mužmi, z ktorých jeden bol ozbrojený násadou od krompáča. . Útok zachytila domáca bezpečnostná kamera obete.
Ďalší významný prípad sa týkal Hatun Tash, kresťanskej konvertitky a utečenkyne z Turecka. Po príchode do Spojeného kráľovstva sa stala otvorenou kritičkou islamu a v júli 2021 bola v Londýne za bieleho dňa prebodnutá.
"Čím väčšia je prítomnosť moslimov, tým sú odvážnejší," povedal Cordle. "To je dôvod, prečo sa zamerali na pozície starostov." V tomto bode dodal, že londýnska polícia „s radosťou spolupracuje so stratégiou „proti islamofóbii“, ktorú vedie Sadiq Khan,“ čo je moslimský starosta mesta.
Cordle povedal, že očakáva, že v jeho krajine sa problémy kresťanských konvertitov „budú len zhoršovať, keď sa moslimovia odvážia zaviesť právo šaría“.
Situácia sa v niektorých európskych mestách stala skutočne problematickou, k prenasledovaniu oveľa častejšie dochádza v uzavretých oblastiach, ako sú utečenecké tábory. Takéto miesta v Nemecku zaznamenali stovky útokov zameraných na kresťanov vrátane konvertitov.
Niektoré z týchto útokov spáchali bezpečnostní pracovníci, z ktorých mnohí sú sami moslimovia, uviedla Anja Hoffmannová, výkonná riaditeľka Observatória pre netoleranciu a diskrimináciu kresťanov v Európe.
„Násilie voči kresťanským konvertitom zo strany radikálnych islamistov v Európe je, samozrejme, veľmi citlivá a politicky ťažká téma,“ povedala Hoffmannová. "Z tohto dôvodu sa niektoré vlády zdráhali reagovať na problém."
Zdá sa, že väčšina médií sa tiež zdráha tento problém riešiť. Vyhliadka na označenie „islamofóbna“ môže byť v dnešnom západnom svete silným odstrašujúcim prostriedkom, najmä pre ľudí, ktorí kresťanstvu pripisujú len malú hodnotu.
Hoffmannová avizovala, že mimovládne organizácie pracujúce v Európe s kresťanskými konvertitmi z moslimského prostredia „poukazujú na časté skúsenosti“ so zastrašovaním a fyzickými útokmi. Väčšina takýchto prípadov zostáva neohlásená. „Väčšina konvertitov, ktorí zažívajú násilie a prenasledovanie, mlčí zo strachu, že ich situácia bude ešte komplikovanejšia,“ dodala.
Sloboda viery a iné ideály, ktoré ponúkajú európske demokracie, môžu zostať bolestne nedosiahnuteľné pre tých, ktorí opustia islam. Vo veľkej časti Európy sa biblické študijné skupiny, prípravné kurzy na krst a samotné krsty „často konajú tajne, pretože pre obrátených hrozí veľké nebezpečenstvo, ak ich konverziu odhalí rodina a miestna komunita,“ povedala Hoffmannová.
Situácia odpadlíkov sa v Severnej Amerike nezdá byť taká problematická.
„U kresťanov z moslimského prostredia je menej pravdepodobné, že budú fyzicky napadnutí v USA a Kanade. Je pravdepodobnejšie, že budú napadnutí v západnej a severnej Európe,“ povedal Aweis A. Ali, somálsky kresťanský konvertita, ktorý často navštevuje Spojené štáty.
Ali, duchovný otec a autor kníh o Somálsku a kresťanstve, poukázal na to, že európske krajiny sú geograficky oveľa menšie ako USA a Kanada, takže môže byť ťažšie nájsť miesto vzdialené od tých, ktorí sú nepriateľskí voči vášmu presvedčeniu.
Napríklad Holandsko, ktoré má významnú somálsku populáciu, je geograficky asi polovica z Južnej Karolíny.
O somálskych konvertitoch v Severnej Amerike Ali povedal: „Tajní kresťania môžu žiť v moslimských komunitách, ale známi kresťania sa často rozhodnú žiť mimo svojich pôvodných komunít.
Ali povedal, že Kanada má problémy s imámmi „šíriacimi protikresťanské nepriateľstvo“, ale to značne ustúpilo po tom, čo im úrady pohrozili súdnym konaním.
Podľa jeho názoru sú USA najbezpečnejšou západnou krajinou pre kresťanských konvertitov z islamu; Anglicko (nie celé Spojené kráľovstvo) je najproblematickejšie; a Londýn je pre týchto konvertitov najnebezpečnejším západným mestom.
V Severnej Amerike sú problémy „zvyčajne obmedzené na škaredé pohľady, propagandu a fámy,“ povedal.
Preklad z International Christian Concern
Foto: wikimedia