Kostolníci našej farnosti:
p. Jozef Kirinovič
- mobil: +421 903 918 487
p. Oľga Friedlová
- mobil: +421 902 255 951
Modlitba kostolníka
Služba kostolníka
Služba kostolníka je posvätná, lebo kostolník je strážcom a správcom Božieho domu, ktorý má často aj umeleckú a pamiatkovú hodnotu. Jeho práca vychádza z úloh, ktoré sú zverené laikom ako členom Cirkvi. Do tejto služby ho menuje farár farnosti, lebo jedine jemu prináleží riadiaca úloha, ktorá mu bola zverená pri prevzatí úradu.
Úlohu kostolníka plní zodpovedná osoba, ktorá sa stará o kostol, stará sa o čistotu a údržbu chrámu a vykonáva rozličné drobné činnosti spojené s bohoslužbou. Taktiež udržiava v poriadku bohoslužobné predmety a sakristiu. Medzi jeho dôležité vlastnosti patrí rozumnosť, bezúhonnosť, spravodlivosť, ochota a diskrétnosť. Kostolník však nie je ten, kto zo sakristie iba niečo vynesie a po svätej omši to tam zasa odnesie, ale plní viacero úloh:
- otvára a zatvára kostol, a to nielen na svätú omšu, ale aj na rozličné aktivity, ktoré sa v kostole konajú (pobožnosti, koncerty a podobne) a na ktorých je prítomný, ak sa nedohodne s farárom iná osoba;
- pripravuje veci potrebné na slávenie svätej omše – rúcha, obetné dary, oltár, sviece, liturgické knihy a ďalšie;
- zabezpečuje čistotu chrámu, bohoslužobných predmetov, omšových rúch a iných paramentov;
- stará sa o výzdobu v kostole, ak tým nie je poverená iná osoba;
- dbá o dobré ozvučenie kostola počas bohoslužieb, ako aj o osvetlenie sakrálneho priestoru;
- asistuje v kostole, ak chýbajú miništranti; – má na starosti zvonenie podľa zaužívaných zvyklostí vo farnosti;
- zabezpečuje úpravu okolia chrámu, prípadne iných sakrálnych objektov;
- je nápomocný kňazovi vo farnosti v záležitostiach, o ktoré ho kňaz požiada.
Z uvedených činností vyplýva, že kostolník by ich mal vykonávať aj za pomoci ostatných veriacich.
V niektorých diecézach liturgická komisia v určitých intervaloch ponúka formačné stretnutia pre kostolníkov, respektíve jednotlivé farnosti ponúkajú duchovné cvičenia alebo obnovy pre veriacich, ktorí vykonávajú určité služby vo farnosti. Vhodné je, aby aj kostolník tieto možnosti využil a duchovne rástol.
Kostol má byť pre kostolníka nielen pracoviskom, ale najmä miestom modlitby. Jeho prvé kroky v chráme by mali smerovať k svätostánku, kde sa má „hlásiť" do služby svojho Pána, budovať si k nemu osobný vzťah a posilňovať motiváciu svojej služby, ktorá nie je možná bez duchovného a sviatostného života. Kostolník je v istom slova zmysle reprezentantom Cirkvi, a preto by mal žiť usporiadaným životom, mať v úcte kňazov i veriacich a požívať úctu. Prajem všetkým čitateľom KN, aby si službu kostolníka vážili, a ak ju sami vykonávajú, aby ju vždy pokladali za službu najvyššiemu Pánovi.
JOZEF REPKO
AUTOR JE ODBORNÍK
V OBLASTI PASTORÁLNEJ TEOLÓGIE
ZDROJ: KATOLÍCKE NOVINY KN 4/2013