« Back

Odpustím ti ale nezabudnem!

Odpustím ti ale nezabudnem!

Súčasť našej kultúry už pravdepodobne dlhodobo „dopĺňajú“aj tkzv. frázy ktoré sú zaužívané v bežnej komunikácii na vyjadrenie nášho postoja. Sú akoby ukryté od istého veku komnatách mysle, vzorcoch správania a nášho uvažovania vyvierajúce pritom z podvedomia.

Nie je potrebné chodiť ďaleko, aby človek zbadal ako ľudia dávajú najavo svoj postoj keď im je ublížené. Stačí niekoho stretnúť v podobnej situácii. Hocikoho. A vlastne mi stačí keď pozriem nasvoje reakcie ja sám. Zvlášť na tie, ktoré mi hovoria ako rád by som sa najradšej odplatil dotyčnému za to čo mi urobil. Aká sladká býva chuť odplaty!! V tej chvíli je človek nastavený tak, aby dal najavo tomu druhému aký je to blbec, a čo všetko spôsobil svojim konaním a najlepšie bude ak o tom budú vedieť všetci navôkol.

Vo vzťahoch sa vlastnosti človeka prejavia najrýchlejšie a najistejšie. Tam sú chtiac nechtiac odhalené v jase svetla lampy, pod ktorou je vidieť aj to čo by si nejeden z nás nechal najradšej len za svojimi dverami.

Je však naozaj tak ťažké odpustiť? Samozrejme!

Je jednoduché písať teóriu o odpustení, ale osobné skúsenosti s odpúšťaním, vkaždom z nás prehovoria aj samé. Zvlášť tie pri ktorých to bolelo veľmia možno u niektorých čo to čítajú to zabolí aj teraz.

Koľko krát som povedal ODPÚŠŤAM TI ALENEZABUDNEM? Ja mnoho. Priniesol som si to z výchovy, Tak ma to učil svet, hovoril to každý, počul som to kdekoľvek, - bolo to ... normálne. Bolo. Dnes cítim že ak je vyslovená táto fráza nie je to nič iné ako zaobalená výčitka. Život je ako nekonečné dozrievanie a to je proces ktorý nie je možné preskočiť. Aj ja som dospel do bodu kedy vnímať túto frázu ako výčitku je normálne. A som za tovďačný. Mnoho krát som sa sám ocitol "v pozícii ublíženého" a odpúšťať je ťažké! Nie ľahké. Aj odpustenie je proces, ktorý sa nedá obísť. Najlepšou metódou ako dospieť k odpusteniu je modliť sa ako sa modlil Ježiš na kríži za svojich „ubližovateľov“, ba čo viac "vinníkovi" je potrebné doslova priať to čo by som prial sám sebe. Naplnené vzťahy, pevné zdravie, financie, pokoj,radosť, lásku, vyrovnanosť, poznanie, atď. Moja ďalšia skúsenosť hovorí o ďalšom aspekte odpustenia a síce, ak odpustím skutočne a precítim to aj vo svojom vnútri, jednoducho nezáleží na tom že si to pamätám. Pamätám si to preto lebo mi ešte funguje pamäť.

Dnes viem z vlastnej skúsenosti, že odpustením si vyriešim mnohé nevysporiadané záležitosti a že kým skutočne neodpustím, bolesť jednoducho neodíde. Riešim dotyčného opakovane v hlave napr. celú noc a intenzívne si predstavujem ako si doláme nohy, ako mu zhorí byt, ako ho vyhodia z práce, alebo a niečo horšie. Okrem toho že čo prajem inému prajem sám sebe,dotyčný si v tom čase pravdepodobne spokojne odfukuje a sníva možno krásny sen. Som to však ja, kto si znova a znova jatrí ranu a vytvára tak nanovobolesť a ostáva naďalej v okovách zatrpknutosti, ktoré ma nepustia ďalej na cestu dozrievania. Preto som na svet prišiel. Dozrieť. Vonkajšie ale aj vnútorne a môžem sa naučiť aj odpúšťať.

Môžem povedať že vysporiadať si aj dlhoročnú zatrpknutosť a neodpustenie je ako vytiahnuť meč Excalibur zo skaly. Môžem prežiť skúsenosť ublíženia. Mám nato právo. Ale mám právo, ba dokonca som pozvaný prežiť aj skúsenosť odpustenia, a tá je oveľa krajšia a príjemnejšia a najmä oslobodzujúca. Mám právo zahodiť a nenosiť viac okovy bolesti z neodpustenia.

Odpustiť skutočne a neprikladať tak žiaden význam faktu že sa to kedykoľvek v mysli vráti, je dobrá súčasť dozrievania. Možno by to mohla byť dobrá súčasť aj našej kultúry...

Marek Klešč

 

Next
Comments
sign-in-to-add-comment
Vďaka za podnetný blog. Vyrovnať emócie je stále najťažšie a niekedy sa môže aj po rokoch "otvárať nožík vo vrecku" pri pomyslení na "ubližovateľa", ale ako hovorí páter Ellias Vela, odpustenie je o rozhodnutí. Je úžasné sledovať ľudí, ktorým bolo ubližené, ako dokážu pomáhať (aj materiálne) svojím nepriateľom. Prajem nám všetkých pretrhnutie pút neodpustenia a spraviť krok odpustenia. Ešte raz ďakujem.
Posted on 2/7/14 4:09 PM.
Odpustenie je ťažké - rana je tu, nemožno ju ignorovať, krváca, bolí. Preto ju opakovane dávame Bohu, aby ju ošetril a uzdravil, spolu s tým, kto ju spôsobil. Až potom je možné odpustenie... dôležité je, nedať miesto hnevu a túžbe po odplate. Tie môžu všetko predĺžiť. Boh vždy rany uzdraví, ak mu ich dáme, ak máme zlosť a túžbu po odplate, trvá to dlho... tu strácame drahý čas. Je to proces, tomu sa učíme, na to máme Slovo... nenormálne to pomáha - proti hnevu aj proti zatrpknutosti a už jeho čítanie a prijatie lieči rany... V´daka za blog emoticon
Posted on 2/7/14 10:15 PM.
A keď sa nám zážitok v mysli vracia? Odovzdajme Bohu, tú vec aj toho človeka... "pomažme" ju Slovom Boha, ktorý odpustil nemožné... možno to budeme robiť mnohokrát, až zrazu spomienka prestane bolieť... zostane iba spomienkou.
Posted on 2/7/14 10:19 PM.
Veľmi výstižné prirovnanie: neodpustenie = jatrenie svojej rany. Netreba ani dlhého uvažovania na to, aby sme pochopili, že k zahojeniu rany vedie JEDINE tá opačná cesta.
Posted on 2/8/14 5:08 AM.
Martin, a čo s Tvojim odpustením mne? Môžem s ním počítať?
Posted on 2/9/14 12:27 PM in reply to Martin Lojek.
Mám krásny zážitok zo sviatku Zjavenia Pána a hoci som to už niekam napísala- ale neviem kam, chcem sa podeliť. Týka sa práve odpustenia, toho takého totálneho.
Vlani som dosť vážne behom zimy ochorela a keď teploty prekročili rizikovú hodnotu- mám svoje roky- zavolala som si kňaza. V slušnom čase. Odmietol prísť. Vraj ak rozprávam, neumieram....
Na druhý deň prišiel iný ,ale mimo farnosti.
Snažila som sa tomuto odpustiť. Zo všetkých síl. Ale neubránila som sa
"husej koži" ak mal svätú omšu. Mohla som si stokrát šepkať: "aj cez jeho ruky príde Ježiš...aj cez jeho ruky....". To bolo to "odpustenie a nezabudnutie. Pálilo ma to, hoci spovedník povedal, že ak som sa snažila odpustiť, za city už nemôžem.
V opísaný deň som si išla pre sv. omšou pozrieť čítania. Sedel tam tento kňaz. Stalo sa čosi, čo nebolo moje, ale dar od Pána. Keby to bolo moje, nechvascem sa. Neviem, kto ma posotil v ústrety tomu kňazovi, zdvihol moju ruku na podanie a dal mi do úst slová " Prajem Vám krásny požehnaný nový rok..." Úsmev a opätovanie želania sa nedá nakresliť. A kameň, ktorý mi spadol zo srdca tiež nie! Nech je pochválený Pán.
Posted on 2/9/14 12:38 PM.
Vďaka za blog.
Často som počúvala od ľudí (napr. na stretku) myšlienky o tom, že nestačí "odpustiť, ak nezabudnem". Nevedela som, čo to znamená - asi som mala to šťastie, že s takýmto "druhom odpustenia" som sa v živote nestretávala. Preto som ani nechápala, čo chcú povedať tí, čo o tom hovorili. Ty si mi to vysvetlil.

A musím súhlasiť. Keď odpustíme, vtedy sa oslobodíme predovšetkým my sami. Kto si drží v sebe hnev (neodpustenie v akejkoľvek forme), ubližuje predovšetkým sebe - svojej duši, svojmu srdcu, dokonca svojmu telu. Odpustiť (tak naozaj odpustiť) je ťažké. Niekedy pre človeka nemožné. Našťastie máme pomoc zhora. Len to rozhodnutie - rozhodnúť sa pustiť vinu druhého (predsa mám právo cítiť sa ublížene, ublížil mi - je to pravda, ale takto sa nezbavím ani tej bolesti/utrpenia) je tak ťažké.

Nech sa ti darí (aj nám všetkým) odpúšťať svojim vinníkom zo srdca.
Posted on 2/11/14 8:33 AM.
Nedávno opísaný krásny zážitok bol dnes vystriedaný boľavým.
Potrebovala som urgentne vyšetrenie, ale sestrička, ktorá ma sprevádzala k lekárke, ochorela, tak som si potrebné vybavila inou cestou. Skutočne to súrilo.Uznala to aj lekárka.
Sestrička sa urazila, že som si zvolila cestu "poza jej chrbát". Vôbec nereagovala na telefonáty, zvonec na dverách, chcela som sa ospravedlniť a na sms neodpovedala. Skúsila som to ešte raz. Odznelo: " No, tak sa nehnevám, ak chceš ísť na spoveď, ale už ti v živote s ničím nepomôžem, ani keby si bola chorá, nežiadaj odo mňa nákup alebo lieky,lebo je to zbytočné.Ani keď budeš umierať!
????? Smutné, však.
Posted on 2/11/14 11:16 PM in reply to Eva Baranovičová.
To je naozaj smutné. Asi presne príklad toho akože-odpustenia=neodpustenia. Nešťastní ľudia, ktorí sa takto ničia. Odhliadnuc od toho, že ubližujú aj druhým.

Človek by mal skúmať svoje motívy - napr. prečo chcem druhému pomôcť? Z lásky (aby sa mu uľahčilo)? Alebo zo sebectva (aby som ja bola tá dôležitá)? Je mi ľúto ľudí, čo žijú nepravdu aj sami pred sebou.
Posted on 2/11/14 11:31 PM in reply to Mária-Irma Danieliszová.