Náboženský život v dejinách  Udavského

Obec Udavské sa prvý raz spomína v roku 1317.Vlastníkmi panstva boli Drughetovi, ktorí začiatkom 17.storočia konvertovali na katolícku vieru. Šírenie katolíckej viery ,týmto spôsobom  pozitívne ovplyvnili v oblasti svojho panstva. Farnosť Udavské sa prvý raz spomína v roku 1689. Tvorili ju panská obec a filiálky: Adidovce, Dedačov, Hankovce, Koškovce, Ľubiša, Maškovce, Vyšný Hrušov. Farský kostol z roku 1701 bol zasvätený Najsvätejšej Trojici na mieste predošlého dreveného kostola. V tom čase panstvo patrilo Csákyovcom, gróf František daroval kostolu v roku 1710 oltárny obraz. Farnosť bola začlenená do Košickej diecézy v roku 1804.Pozostávala z farskej obce a filiálky Veľopolie, nastalo tak po zriadení fary v Ľubiši a Vyšnom Hrušove už v 18.storočí. V roku 1828 žilo v obci 779 obyvateľov z toho katolíkov 759. V starom kostole boli maľby erbov grófskych rodín Drughetovcov, Zichyovcov, Csákyovcov. Na začiatku 20.storočia žilo v obci 799 obyvateľov , katolíkov bolo počtom 631. K významným osobnostiam histórie obce a zvlášť farnosti patrí dodnes kňaz  Dr. Štefan Hések, miestny duchovný (1918-1939) , dekan , neskôr generálny vikár.

Do Udavského prišiel v ťažkých časoch vojny  a napriek tomu uskutočnil myšlienku výstavby nového kostola. Stalo sa tak za podpory panstva, domácich občanov i žijúcich Udavčanov  v Amerike. O podpore panstva svedčí i prenesenie pozostatkov grófa Szirmayho a jeho manželky do nového kostola . Oltár dali vystaviť Ján Orendáč- Lackovský a Michal Rak v roku 1927. Dňa 28.08.1927 vykonal požehnanie kostola Jozef Čársky , košický biskup. V poslednom  sčítaní  obyvateľstva Slovenskej republiky v roku 2011  sa z počtu obyvateľov 1256 ku rímskokatolíckej viere hlásilo :1074 obyvateľov. Z toho sa dá vysvetliť, že viac ako polovica farskej obce je rimo-katolíkov. Rovnako to platí aj o filiálnej obci Veľopolie kde sa hlási 311 obyvateľov z celkového počtu 318 k rímsko-katolíckej viere v 21.storočí. Napísal BB

« Back

Nedeľa Božieho Milosrdenstva

Nedeľa Božieho Milosrdenstva

prevzaté : kosicednes.sk

Preplnený kostol Božieho milosrdenstva i jeho okolie na košickom Sídlisku KVP uplynulú nedeľu dával tušiť mimoriadnu udalosť. Takou bola pre veriacich druhá veľkonočná nedeľa, počas ktorej slávili sviatok Božieho milosrdenstva. Navyše v roku, ktorý pápež František vyhlásil za mimoriadny Svätý rok milosrdenstva. Výnimočnú udalosť podškrtla aj vzácna prítomnosť kardinála Jozefa Tomka, ktorý nedeľnú omšu celebroval. Hoci mal nabitý program, poskytol pre košice:dnes exkluzívny rozhovor.

Žijete vo Vatikáne, ale citlivo vnímate, čo sa deje na Slovensku, aj to, ako sú Slováci vnímaní vo svete. Ako nás vidí okolitý svet?

Ja som, našťastie, ostal naviazaný na Slovensko, hoci žijem v Ríme od novembra 1945. Napriek tomu stále udržiavam osobné kontakty. A práve preto som veľmi citlivý na všetko, čo sa tu deje a aký to má dopad v cudzine. Slovensko si v posledných rokoch hodne získavalo sympatie. Nielen v Taliansku.

Hoci sme malý národ i malý štát, sme jeden zo zväzku 28 štátov Európskej únie. To je pre nás aj záväzok starať sa o to, aby naša krajina mala dobrú povesť a dobré meno. Ja som na to veľmi citlivý. A práve preto aj reagujem, ak sa tu deje niečo zlé, ak prichádzajú kritické, negatívne ohlasy. Priznávam, to ma bolí.

Aj na tomto povedal by som citovom vzťahu vidím, že som ešte stále Slovák. Možno si to doma tak neuvedomujete, ale ja v cudzine musím Slovensko aj obhajovať. A je veľmi nepríjemné, keď nemáte čo obhajovať. Celkový vývin za posledné roky bol pre dobré meno Slovenska viac-menej pozitívny.

o, čo ho začalo v poslednej dobe kaziť a prekvapilo aj cudzinu, bol nedávny spôsob prijatia skupiny 149 asýrskych kresťanov. Títo ľudia boli prijatí na Slovensku dosť negatívne, akoby prišli jesť chlieb Slovákom. Hoci mnohí z nich sú tu iba prechodne. A aj keby nešli ďalej a chceli tu ostať, to sa už medzi Slovákmi nenájde miesto pre tých 149 ľudí? Alebo nech ich je tisíc, dvetisíc. Tento postoj veľmi nepríjemne prekvapil nielen mňa, ale aj mnohých ľudí v cudzine. A žiaľ, musím povedať, že tým sme poškodili dobré meno Slovákov a na to chcem upozorniť verejnosť.

 

Ako by sme sa podľa vás mali dívať na ľudí, ktorí skutočne utekajú pred vojnou a ktorí u nás hľadajú pomoc a súcit?

Aj keby sme neboli kresťania, sme ľudia. Či už strácame toľko ľudského porozumenia, že ich chceme považovať za niečo menej, ako sme sami? Sú to ľudia. Nechcem byť patetický, ale sú to naši bratia a sestry, ktorí trpia. A či sú Slováci, alebo nie, my, Slováci máme povinnosť im pomôcť. Hovorím povinnosť, jednoducho ľudskú povinnosť.

 

V rámci cesty na Slovensko ste vo veľkonočnom období prišli aj do Košíc. Čo vás vedie k tomu, že sa sem vraciate?

Som predsa východniar, aj keď zo severného Zemplína. V Košiciach je moja arcidiecéza a sídli tu môj biskup, ku ktorému mám aj osobný vzťah, žijú tu mnohí moji spolužiaci a krajania. Ku Košiciam mám aj osobný, citový vzťah. Ale nie je to moja zásluha, skôr je to o čomsi, čo rastie spolu s vami. Aj za to ďakujem pánu Bohu, že som si mohol zachovať tieto vzťahy. Hoci rady mojich rovesníkov a súputníkov rednú…

 

Náš východ je pekný, aj celé Slovensko. Len si to musíme vážiť, ceniť a ochraňovať. Tak prírodu, ako aj dobré medziľudské vzťahy. Najmä by sme si mali vedieť odpúšťať. Ale tak naozaj, ako ľudia. Ak sa aj stane nejaká krivda, treba si vedieť odpustiť a ísť ďalej spoločne dopredu.

ko prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov ste precestovali takmer celý svet. Spoznali ste ľudí rôznych národov, národností a rás. K čomu vás táto skúsenosť priviedla?

Čím viac človek cestuje, tým viac poznáva, že najvyššia hodnota, čo nás spája, je naša ľudská prirodzenosť. Nemáme ju sami od seba, ale od svojich rodičov, oni od svojich rodičov a, koniec koncov, od Stvoriteľa. Vzťah k nemu nám musí byť prirodzený. A treba nám ho hľadať. Ale nie je to iba vec viery. Je to vec priamej skúsenosti.

To, že sme ľudia, vieme. A vieme aj to, že nie sme zvieratá. No tak sa nesprávajme ako zvieratá, ale ako ľudia. Ako ľudia, ktorí spolužijú na tejto planéte, ktorá je naša spoločná a ktorú sme dostali. Netvárme sa ako páni sveta, ktorí povyšujú svoj názor nad ostatné a nevedia si odpustiť, ani poriadne spoločne žiť. Správajte sa ako ľudia, ako bratia a sestry, ako deti Božie. To je celé.

Comments
sign-in-to-add-comment
Otec Jozef!
Vďaka za slová:Aj keby sme neboli kresťania, sme ľudia. Velmi má boli,keď vidím nás kresťanov, ako sa z nás niekedy v hraničných situáciách vytráca ludskost. Kriste,prosím Ťa, pomáhaj nám, aby nás svet poznal podľa skutkov, lebo niekedy si ani nezaslúžime pomenovanie Tvojich nasledovníkov. Daj, aby sa raz aj o nás dalo povedať: Pozrite sa, ako sa milujú. Vďaka Lubica
Posted on 4/7/16 2:32 PM.

Profil na Mojej Komunite

farnosť Udavské
x-registered-members
x-involved-communities
x-involved-families
Miestny správca:
Mgr. Vincent Dráb
Kapláni:
contact-informations