Milí priatelia,
po hektickom a ozaj rýchlom mesiaci od volebnej noci, sedím vo svojej novej kancelárii v štrassburgskej budove parlamentu a píšem vám poďakovanie. Ďakujem za podporu, ktorú ste mi vo voľbách prejavili a od mnohých z vás som dostal dôveru aj pre túto misiu. Pociťujem voči Bohu bázeň z toho, ako to prebehlo a vďačnosť a zodpovednosť za toto poslanie. Z 13-tich slovenských europoslancov sa 7 otvorene hlási ku konzervatívnym hodnotám. V minulom období boli len dvaja. Myslím, že Slovensko sa vyjadrilo v tejto veci postojov dosť jasne. Ide nám o hodnoty, ktoré rešpektujú Boha, biblické učenie a prirodzený život. Sú to p. Záborská a p. Mikolášik, Jana Žitňanská, Ivan Štefanec a ja. Tradičné hodnoty sú blízke aj Pálovi Csákovi a Józsefovi Nagyovi.
Nemyslel som si pôvodne, že mám kandidovať aj do europarlamentu, aj keď viac ako 1 a pol roka dozadu ma kontaktovali ľudia z kresťanského hnutia, ktoré tu pôsobia viac ako 10 rokov (ECPM/Európske kresťanské politické hnutie). Ale keď v poslednom období prišlo z EP viacero politických iniciatív, ktoré chcú do myslenia všetkých štátov, do našich škôl a detských myslí vnucovať náhľady a pravidlá pre život v rozpore s kresťanským pochopením hodnôt života a priam v rozpore so zdravým rozumom, zastavil som sa. Premýšľal som nad tým, modlil som sa a rozlišoval, pýtal som sa priateľov a známych a dospel k presvedčeniu, že do toho ísť treba. Prihlásil som sa na kandidátku, ale môj klub OĽaNO ma prekvapivo odmietol s tým, že ma chcú na Slovensku pre prácu v NRSR aj pre voľby 2016. Nuž, prijal som to. „Poručeno Pánu Bohu a OĽaNU,“ povedal som si. Lenže po pár dňoch zasa prekvapivo klub svoje rozhodnutie zmenil a na kandidátku ma pozvali... Išiel som do volieb s číslom štyri, a mnohí mi hovorili, že nemám šancu sa nikam dostať. Nevadí, veď vieme, že Boh ma iné cesty.
Kampaň, ktorú som robil bola veľmi zaujímavá, pekná a zároveň únavná. Za 42 dní sme mali 39 stretnutí predovšetkým „v našej komunite“, kde som zažil veľa podpory. Iste aj zopár hlasov, ktoré mi hovorili, že ma nikam posielať nechcú a mám ostať na Slovensku. Chápem to, a nie som rád, že voľby boli už teraz, ale je to tak. Konať trebalo teraz. Mnohí z vás mi pomohli rozdávať volebné noviny a letáčiky. Vďaka vám sa ich rozdalo spolu 140 000, čo je ozaj úctyhodné množstvo. Zažil som však aj silnú protikampaň našich najstarších kresťanov v politike, za čo im patrí pätorka z politického správania sa. Bohužiaľ písali blogy kde napriamo vysvetľovali, že iní kresťania ako oni, a menovite ja, sa nemôžeme do EP dostať. Nemohol som urobiť nič iné ako ich požehnať a popriať im aby sa im darilo, pretože to tak učil Pán Ježiš. Je v tom ukrytá zvláštna moc, ktorá sa prejaví len vtedy, keď to človek ozaj urobí. Z tohto mám veľkú radosť.
Musím však skonštatovať, že ma neteší volebná účasť. 13% je veľmi smutné číslo. 87% percentám ľudí, je jedno, kto ich bude zastupovať v europarlamente. A toto číslo je alarmujúce. Je to aj výzva pre nových europoslancov, aby ich práca bola viac viditeľnejšia aj na Slovensku. Preto ako som spomínal, nekončím s pravidelnými stretávaniami, ale budem rád, ak ma budete aj naďalej pozývať do spoločenstiev. Aj podľa výsledkov vidno, že viacerí noví europoslanci sa prekrúžkovali na základe preferenčných hlasov. A to je ďalšia dobrá správa z eurovolieb! Voliči nedávajú len tak hlas politickej strane, ale dávajú mandát konkrétnemu politikovi, od ktorého právom očakávajú vykazateľnosť.
Za seba môžem povedať to, že ako doteraz som posielal svojim priaznivcom a voličom newslettere s výkazom toho, čo som spravil, tak v tomto budem pokračovať aj naďalej. Ak máte oň záujem, prosím prihláste sa na odber, tu je link: http://branislavskripek.sk/mailing-list.html. Z mojich stretnutí a výjazdov viem, že problematika európskeho parlamentu je veľmi vzdialená Slovákom. Chcem ju preto priblížiť a hovoriť o tom, čo sa vlastne deje v EP. A samozrejme nielen to, chcem a aj budem hlasom kresťanov zo Slovenska v EP. A samozrejme, teším sa na toto dobrodružstvo. Prosím však naďalej o modlitby. A veľmi rád prídem medzi vás, do spoločenstiev, na diskusie a konferencie.