V nebi máme mnohých prieteľov. Tých, čo sú v bielom rúchu pred trónom Baránka. Prihovárajú sa za nás.
V 123 relikviároch je 192 relikvií svätých.
Okrem toho, že svoje prosby a vďaky prednesieme Bohu na príhovor Panny Márie a svätých, môžeme spoznať mnohých orodovníkov. Na TEJTO stránke sú mnohé životopisy svätcov a je tam aj uvedené, v akých situáciách nám (putujúcej cirkvi) účinne pomáhajú.
Ako si uctievame relikvie svätých?
Dotykom relikviára a prežehnaním sa. Je možné uctiť si relikvie svätých aj bozkom, ale vzhľadom na chrípkové obdobie odporúčam prvú možnosť.
Kedy si môžeme uctiť relikvie svätých?
dnes, 4. decembra od 15:00 do 18:00;
Počas týchto dvoch týždňov hodinu pred sv. omšou;
8. decembra od 6:00 do 18:00 okrem času sv. omše;
11. decembra od 6:00 do 14:45 okrem času sv. omše.
pastoračná rada farnosti a SH
Náboženské cítenie kresťanského ľudu si vždy našlo prejav v rozmanitých formách zbožnosti, ktoré obklopujú sviatostný život Cirkvi, ako je uctievanie relikvií, návštevy svätýň, púte, procesie, krížová cesta, náboženské tance, ruženec, medaily atď.
KKC 1674
V širšom kontexte nám aj nasledujúce citácie môžu byť vodítkom k správnej úcte voči svätým
Kresťanské uctievanie obrazov nie je v rozpore s prvým prikázaním, ktoré zakazuje modly. Veď „úcta k obrazu prechádza na vzor“ a „kto uctieva obraz, uctieva osobu, ktorá je na ňom namaľovaná.“ Úcta, ktorá sa vzdáva posvätným obrazom, je „nábožná úcta“, a nie adorácia, ktorá patrí jedine Bohu.
„Náboženský kult sa nepreukazuje obrazom, nakoľko sa berú do úvahy v sebe samých ako nejaké veci, ale nakoľko sú obrazmi, ktoré vedú k vtelenému Bohu. No úkon [úcty], ktorý smeruje k obrazu ako obrazu, sa nezastavuje pri ňom, ale smeruje k tomu, koho je obrazom.“