Vatikán 11. mája (RV) Aj dnes sú kresťania zabíjaní „v mene Boha“, ale Duch Svätý neustále dáva silu k vydávaniu svedectva mučeníctva. Tejto téme sa venoval pápež František v homílii svätej omše, slávenej ráno v Dome sv. Marty. V evanjeliu dňa (Jn 15,26 – 16,4a) Ježiš oznamuje učeníkom, že im príde na pomoc Duch Svätý: „Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Ale keď príde on, Duch Tešiteľ, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy.“ Pán „hovorí o budúcnosti, o kríži, ktorý nás čaká, a hovorí nám o Duchu, ktorý nás pripravuje na vydanie kresťanského svedectva.“ Hovorí tak aj o „pohoršení prenasledovania“, o „pohoršení kríža“.
„Život cirkvi je cestou vedenou Duchom“, ktorý nám pripomína Ježišove slová a „učí nás veciam, ktoré nám Ježiš ešte nemohol povedať“. Duch Svätý „je spoločníkom na ceste“ a chráni nás tiež pred „pohoršením kríža“. Kríž je v skutočnosti pohoršením pre Židov, ktorí sa „dožadujú znamenia“ a bláznovstvom pre Grékov, teda pre pohanov, ktorí „sa pýtajú na múdrosť, nové idey“. Kresťania na rozdiel od toho však ohlasujú ukrižovaného Krista. Preto Ježiš pripravuje učeníkov, aby sa nepohoršovali na Kristovom kríži: „Budú vás vyháňať zo synagóg - hovorí Ježiš - ba prichádza hodina, keď sa každý, kto vás zabije, bude nazdávať, že tým slúži Bohu”:
„Dnes sme svedkami tých, ktorí zabíjajú kresťanov v mene Boha, pretože sú podľa nich neveriaci. Toto je Kristov kríž: ‚Budú to robiť, pretože nepoznali ani Otca ani mňa.‘ ‚Stalo sa to mne - hovorí Ježiš - a stane sa aj vám: prenasledovanie, súženia, ale prosím, nepohoršujte sa; Duch nás povedie a dá nám tomu porozumieť‘.“
V tejto súvislosti pápež František spomenul telefonický rozhovor, ktorý mal včera s koptským patriarchom Tawadrosom „pri príležitosti dňa koptsko-katolíckeho priateľstva“:
„Spomenul som si na jeho veriacich, ktorí boli podrezaní na pláži za to, že boli kresťanmi. Títo veriaci, skrze silu, ktorú im dal Duch Svätý, sa nerozhorčovali. Zomreli s menom Ježiš na perách. To je sila Ducha. Svedectvo. Je to tak, toto je skutočne mučeníctvo, najvyššie svedectvo.“
„Ale existuje aj svedectvo v každodennosti“, pokračoval Svätý Otec. Svedectvo o „plodnosti Veľkej noci“, ktorú „nám dáva Duch Svätý, ktorý nás privádza k plnej pravde, celej pravde, a pripomína nám to, čo nám hovorí Ježiš.
„Kresťan, ktorý neberie vážne tento rozmer mučeníctva života, ešte nepochopil cestu, ktorej nás učil Ježiš: mučenícku cestu každodennosti; mučenícku cestu v obrane práv osôb; mučenícku cestu pri obrane detí: otca, matky, ktorí bránia svoju rodinu; mučenícku cestu mnohých, premnohých chorých, ktorí trpia z lásky k Ježišovi. My všetci máme možnosť ďalej udržiavať túto veľkonočnú plodnosť na tejto ceste mučeníctva, bez pohoršovania sa.“
Pápež uzavrel homíliu touto modlitbou: „Prosme si od Pána milosť, aby sme prijali Ducha Svätého, ktorý nám pripomenie to, čo máme od Ježiša, ktorý nás uvedie do celej pravdy a každý deň nás pripraví na vydávanie tohto svedectva, na toto dennodenné malé mučeníctvo alebo na veľké mučeníctvo, podľa Pánovej vôle.“
Zdroj: www.tkkbs.sk