Дневники

« Назад

Pápež František kardinálom: Neprepadnime pesimizmu, odovzdajme mladým múdrosť života

Neprepadnime pesimizmu, odovzdajme mladým múdrosť života. Toto sú niektoré z mnohých silných povzbudení, ktorými sa obrátil pápež František vo svojom dnešnom príhovore na kardinálov v Klementínskej sále Apoštolského paláca. Prvá audiencia Svätého Otca bola lekciou skutočného bratstva a priateľstva v Pánovi.

Bratia kardináli, 
tento čas venovaný konkláve bol veľmi významný nielen pre kolégium kardinálov, ale aj pre všetkých veriacich. V týchto dňoch sme takmer hmatateľne cítili priazeň a solidaritu celej Cirkvi, rovnako ako pozornosť mnohých ľudí, ktorí aj keď nezdieľajú našu vieru, pozerajú sa s úctou a obdivom na Cirkev a Svätú stolicu. Z každého kúta sveta sa vznáša vrúcna a spoločná modlitba kresťanského ľudu za nového pápeža a plné emócií bolo aj moje prvé stretnutie s davom zhromaždeným na Svätopeterskom námestí. V súvislosti s týmto sugestívnym obrazom modliacich sa a radostných ľudí, stále vtlačeným do mojej mysle, by som chcel vyjadriť svoju úprimnú vďačnosť biskupom, kňazom, zasväteným osobám, mládeži, rodinám, seniorom za ich duchovnú blízkosť, takú dojemnú a vrúcnu.

Cítim potrebu vyjadriť svoju hlbokú a úprimnú vďačnosť vám všetkým, ctihodní a drahí bratia kardináli, za vašu bezprostrednú spoluprácu vo vedení Cirkvi počas sede vacante. Obraciam sa na každého so srdečným pozdravom, počnúc dekanom kardinálskeho kolégia, kardinálom Angelom Sodanom, ktorému ďakujem za jeho slová oddanosti a prianie všetkého najlepšieho vo vašom mene.

Ďakujem pánu kardinálovi Tarcisiovi Bertonemu, kamerlengovi Svätej rímskej cirkvi, za jeho úslužnú prácu v tejto citlivej fáze transformácie, rovnako ako drahému kardinálovi Giovannimu Battistovi Re, ktorý viedol konkláve: veľká vďaka! Moja myseľ smeruje s osobitnou pozornosťou ku kardinálom, ktorí z dôvodu veku alebo choroby potvrdili svoju spoluúčasť a lásku k Cirkvi skrze obetovanie utrpenia a modlitby. Chcel by som im povedať, že predvčerom kardinál Mejia mal srdcový infarkt. Ale dúfame, že jeho zdravotný stav bude stabilizovaný a poslal nám svoje pozdravy.

Nemôže chýbať moje poďakovanie tým, ktorí sa na rôznych postoch svojou prácou aktívne podieľali na príprave a priebehu konkláve, starajúc sa o bezpečnosť a pokoj kardinálov v tomto veľmi dôležitom čase v živote Cirkvi.

So spomienkou naplnenou veľkou láskou a hlbokou vďačnosťou sa obraciam na môjho ctihodného predchodcu pápeža Benedikta XVI., ktorý počas týchto rokov pontifikátu obohatil a posilnil Cirkev svojím magistériom, svojou dobrotou, svojím vedením, svojou vierou, svojou pokorou a svojou miernosťou, ktoré naďalej zostanú duchovným dedičstvo pre všetkých. Petrovo ministérium, žité s úplným nasadením, malo v ňom tlmočníka múdreho a pokorného, s očami stále upretými na Krista, vzkrieseného Krista, prítomného a živého v Eucharistii. Sprevádzajme ho navždy našimi vrúcnymi modlitbami, našimi neustálymi spomienkami, našou nehynúcou a úprimnou vďačnosťou. Cítime, že Benedikt XVI. zažal vnútri našich sŕdc plameň: ten bude naďalej horieť, pretože bude živený jeho modlitbou, ktorá bude podporovať aj Cirkev v jej duchovnom a misijnom putovaní.

Drahí bratia kardináli, toto naše stretnutie chce byť akoby pokračovaním intenzívneho cirkevného spoločenstva prežívaného v tomto období. Oživení hlbokým zmyslom pre zodpovednosť a podporovaní veľkou láskou ku Kristovi a Cirkvi sme sa spoločne modlili, zdieľali naše bratstvo, naše skúsenosti a úvahy. V tomto veľmi srdečnom ovzduší tak rástlo vzájomné porozumenie a vzájomná otvorenosť, a to je dobre, pretože sme bratia; niekto mi povedal, že kardináli sú kňazi Svätého Otca. Ale my sme toto spoločenstvo, toto priateľstvo, táto blízkosť, ktoré robia dobre všetkým. A toto poznanie, táto vzájomná otvorenosť uľahčili vnímavosť na pôsobenie Ducha Svätého. On, Utešiteľ je najväčší protagonista každej iniciatívy a manifestácie viery. Je zaujímavé, že Duch Utešiteľ vytvára všetky rozdiely v Cirkvi, a zdá sa, akoby bol apoštolom z Babylonu. Ale na druhej strane je tým, ktorý vytvára jednotu týchto rozdielov nie v uniformite, ale v súlade. Spomínam si na Otca Cirkvi, ktorý to definoval takto: «Ipse harmonia est». Tento Duch Svätý, ktorý dáva každému z nás rôzne charizmy, spája nás v tomto spoločenstve Cirkvi, ktorá uctieva Otca, Syna, a Jeho, Ducha Svätého.

Práve počnúc autentickým vzťahom kolegiality, ktorá spája kolégium kardinálov, vyjadrujem svoju ochotu slúžiť evanjeliu s obnovenou láskou, pomáhajúc Cirkvi, aby sa stala viac a viac v Kristovi a s Kristom úrodnou vinicou Pánovou. Povzbudení slávením Roku viery, všetci spoločne – pastieri i veriaci – sa budeme snažiť verne odpovedať na odveké poslanie: prinášať Ježiša Krista človeku a viesť človeka k stretnutiu s Ježišom Kristom, ktorý je cestou, pravdou a životom, skutočne prítomným v Cirkvi a súčasne v každom človeku. Toto stretnutie umožňuje stať sa novými ľuďmi skrze tajomstvo milosti, vzbudzujúc v mysliach kresťanskú radosť, ktorá je tým stonásobným darom od Krista pre tých, ktorí ho prijmú do svojho života. Ako tak často vo svojom učení pripomínal, a najviac nedávno odvážnym a pokorným gestom, pápež Benedikt XVI., je to Kristus, ktorý vedie Cirkev skrze svojho Ducha. Duch Svätý je dušou Cirkvi s jeho životodarnou a zjednocujúcou silou: z mnohých tvorí jedno, tajomné telo Kristovo. Neprepadnime nikdy pesimizmu, horkosti, ktorú nám diabol ponúka každý deň. Neupadajme do pesimizmu a malomyseľnosti: máme pevnú istotu, ktorú Duch Svätý dáva Cirkvi, svojím mocným vanutím, odvahu, aby sme vytrvalo hľadali nové metódy evanjelizácie, aby sa evanjelium dostalo až na kraj zeme (porov. Sk 1,8). Kresťanská pravda je atraktívna a presvedčivá, pretože reaguje na hlbokú potrebou ľudskej existencie, keď ohlasuje, že Kristus je jediným Spasiteľom každého človeka a všetkých ľudí. Toto ohlasovanie zostáva v platnosti tak dnes ako bolo na začiatku kresťanstva, počas prvého veľkého misijného ohlasovania evanjelia. 

Drahí bratia, odvahu! Polovica z nás už prežíva starobu: staroba je – rád by som to tak povedal – žriedlom múdrosti. Starí ľudia vlastnia múdrosť života, ako starec Simeon, starena Anna v chráme. A práve táto múdrosť im umožnila spoznať Ježiša. Odovzdávajme túto múdrosť mladým: ako dobré víno, ktoré sa stáva ešte lepším v priebehu rokov, dávajme mladým ľuďom skúsenosti života. Spomínam si, čo povedal starý nemecký básnik: «Es ist ruhig, das Alter, und fromm»: Je to čas pokoja a nábožnosti. Aj túto múdrosť máme nato, aby sme ju odovzdali mladým. 

Teraz sa vrátite do vašich príslušných sídiel, aby ste pokračovali v službe obohatení o skúsenosti z týchto dní, takže plní viery a jednoty cirkevného spoločenstva. Táto jedinečná a neporovnateľná skúsenosť nám umožnila do hĺbky pochopiť krásu Cirkvi, a to odraz nádhery vzkrieseného Krista: jedného dňa sa pozrieme do tej krásnej tváre vzkrieseného Krista. Mocnému príhovoru Panny Márie, našej Matky, Matky Cirkvi, zverujem svoju službu, aj vaše ministérium. Pod jej materinským pohľadom môže každý z nás kráčať šťastný a poslušný hlasu jej Božského Syna, posilňujúc jednotu, zotrvávajúc jednomyseľne v modlitbe a svedčiac o skutočnej viere v neustálej prítomnosti Pána. S týmito pocitmi – sú prenikavé, však? – s týmito pocitmi vám zo srdca udeľujem svoje apoštolské požehnanie, ktoré rozširujem aj na vašich spolupracovníkov a osoby zverené do vašej pastoračnej starostlivosti. 

Preklad: sr. Jaroslava Kochjarová CJ

Zdroj: http://www.radiovaticana.va/slovak/RGarchi/sk2013-03-15.html