Na prelome augusta a septembra sme s priateľmi absolvovali púť po významných duchovných miestach Nemecka. Navštívili sme mariánske pútnické miesta, miesta odpočinku významných nemeckých svätcov a výnimočné pamiatky architektúry. Skupina 13 ľudí sme precestovali vyše 3100 km väčšinou po kvalitných diaľniciach.
Púť bola zameraná aj ako modlitba a obeta ťažkostí cesty za nemeckú cirkev, aby sa neoddelila od zvyšku cirkvi, aby nemeckí biskupi poslúchali Svätého otca. Príjemným prekvapením bolo, že sme sa stretli s hlboko veriacou nemeckou cirkvou. Na posvätných miestach sme naďabili na krásne sväté omše aj cez týždeň. U katolíckej cirkvi sme nevideli ani jednu dúhovú vlajku. Zrejme sme sa stretli so zdravým jadrom nemeckej cirkvi a to budí nádej, že cirkev pretrvá.
1. deň: Prvou zastávkou bolo mariánske pútnické miesto blízko hranice s Rakúskom Altötting v Bavorsku, kde pôsobil kapucín sv. Konráda.
Ubytovali sme sa na okraji Mníchova. Večer i doobeda sme obdivovali decentné a pokojné mesto Mníchov s krásnymi kostolmi a inými pamiatkami.
2. deň: Okolo obeda sme sa previezli do Ulmu, kde sa v centre týči najvyšší kostol na svete s vežou dosahujúcou takmer 162 m.
Popri Stuttgarte a Karlsruhe sme docestovali do Speyeru, kde sa vypína obrovský červený chrám, dnes najväčší románsky kostol na svete.
Ubytovali sme sa na 2 noci vo Frankfurte nad Mohanom, nevediac, že sa dostaneme do centra festivalu pre imigrantov. Zažili sme kultúrny šok. Distribúcia a užívanie drog priamo pred hotelom.
3. deň: Doobeda sme sa vrátili do mesta Worms, kde sa nachádza jedna z najvýznamnejších stavieb nemeckého stredoveku aj najstarší židovský cintorín v EU.
V mestečku Lorsch sme obdivovali zvyšok starobylého kláštora z dôb Karola Veľkého.
Poobede sme si prezreli multikultúrne mesto Frankfurt s krásnou katedrálou a modernými mrakodrapmi.
4. deň: Neďaleko Frankfurtu na druhej strane Rýna sa rozprestiera ďalšia cisárska katedrála v meste Mohúč (Mainz).
Nasledoval kláštor Eibinben uprostred viníc, kde dozrievalo hrozno na Rýnsky Rizling. Tento kláštor založila svätá opátka Hildegarda z Bingenu, stredoveká mystička a polyhistorička.
Po výdatnom obede na brehu Rýna nás čakala cesta malebným údolím rieky s množstvom hradov a viníc na strmých svahoch. Tu Rýn prerezáva pohorie v dĺžke 70 km a má šírku asi ako Dunaj v Bratislave. Dostali sme sa do cieľa dňa do Aachenu, do centra Franskej ríše.
5. deň: Ráno sme prežili krásnu liturgiu priamo v strede chrámu Karola Veľkého. Potom sme si pozreli chrám, dokonca aj z výšky z kopca na trojitej hranici Nemecka, Belgicka a Holandska.
Odtiaľ sme sa presunuli k impozantnému dvojvežovému gotickému skvostu v Kolíne nad Rýnom s relikviami Troch kráľov. V meste pôsobila i sv. Edita Steinová, sv. Albert Veľký, sv. Tomáš Akvinský, bl. Ján Duns Scotus a bl. Adolph Kolping.
Záverom dňa viedla cesta popri Düsseldorfe cez priemyselné Porúrie až k holandskej hranici, do blízkosti pútnického mesta Kevelaer.
6. deň: Privítalo nás milé seversky vyzerajúce mestečko Kevelaer – najväčšie mariánske pútnické miesto v severnej Európe.
Poobede sme sa pomodlili v modernom kostole v mestečku Dülmen s ostatkami mystičky blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej.
Čakala nás dlhá cesta cez pohorie Rothaar do Marburgu.
7. deň: V Marburgu sme sa pomodlili pri hrobe sv. Alžbety, a pozreli sme si zvyšok nemocnice, ktorú založila. Nad mestom sa týči rovnomenný hrad tiež spojený s jej menom.
Po nie dlhej ceste sme si prezreli krásne mesto Fulda s barokovým chrámom s ostatkami apoštola a patróna Nemecka sv. Bonifáca. Chrám je obklopený barokovými palácmi.
Večer sme sa dostavili k mestu Eisenach.
8. deň: Mesto Eisenach je spojené s mladosťou, vydajom a rodinným životom sv. Alžbety, zvlášť hrad Wartburg tróniaci nad mestom. V meste sa narodil i skladateľ J. S. Bach.
Ďalším mestom z bývalej NDR bol Erfurt s nádhernou katedrálou.
Večer sme sa presunuli mnohými tunelmi cez pohorie Durínsky les do mesta Bamberg.
9. deň: Malebné mesto Bamberg s krásnym historickým jadrom ukrýva v katedrále ostatky manželského cisárskeho páru sv. Henricha a sv. Kunigundy.
Poslednou zastávkou v Nemecku bolo krásne historické mesto Regensburg, ktoré má historické prepojenie s Veľkomoravskou ríšou a Katedrálou v Nitre.
V ďalších blogoch by som sa chcel podeliť o podrobnejšie zážitky z cesty po Nemecku a o filozoficko-teologické úvahy, ktoré z dojmov vyplývajú. Počas púte som si uvedomil, ako veľmi sme s Nemeckom a jeho históriou prepojení.
Možnými témami budú Mariánske pútnické miesta, Renesancia vo Franskej ríši, Zlatý vek Nemecka v stredoveku, Románska katedrála, Gotická katedrála, sv. Alžbeta Durínska či Uhorská, sv. Hildegarda z Bingenu – geniálna žena v duchovných i svetských odboroch, sv. Edita Steinová a aškenázski Židia Porýnia, sv. Bonifác a iní apoštoli Nemecka, nemecké novoveké mystičky bl. Anna Katarína Emmerichová a iné.
Ďakujem Ti, Pane Ježišu za všetky duchovné inšpirácie počas púte. Veď moje myšlienky, aby som sa pozdieľal s tým, čo druhých obohatí.