Otázkou číslo jedna pre mladých zaľúbených kresťanov stále ostáva hranica čistoty ich vzťahu- ako si ju vytýčiť a s Božou pomocou neprekročiť...
Ak majú takú „smolu“ ako som mala kedysi ja, trvá im dosť dlho, kým sa dostanú k nejakému komplexnejšiemu zdroju, ktorý dokáže odpovedať na túto i ostatných minimálne dvadsať mini-otázok typu „A môže sa...?“
Milí zaľúbenci, ak je reč aj o vás, tento blog vám chce troška pomôcť.
Etapy vzťahu súvisia s hranicami v čistote
Vždy žasnem nad darom hanblivosti a prirodzenej zdržanlivosti, ktorú nám Boh dal, aby nás chránil. Trocha to prirovnám k stavebnej sporiteľni, ktorá vám peniaze požičia podľa toho, koľko z vašej stavby už stojí- čím viac stavby máte postavenej, tým viac financií dostanete na jej dokončenie- banka tým istí sama seba- Boh chráni naopak nás.
Tri etapy vzťahu pred manželstvom
Nie je fixné, ako dlho má jednotlivá etapa trvať, každá z nich má však svoj jedinečný význam pre oboch partnerov i pre ich vzájomný vzťah. Boh ako náš milujúci Otec sa veľmi zaujíma o naše srdcia a chce nás chrániť a požehnávať. V každej etape nášho vzťahu je pripravený viesť nás, chrániť a posilňovať. Rozhodnutie pre manželstvo a konkrétneho človeka vždy necháva na našu slobodnú vôľu. Ak však ostávame v modlitbe, nemusíme sa báť nesprávneho rozhodnutia
1. Kamarátstvo- táto začiatočná fáza v niektorých vzťahoch úplne chýba, čo býva často na škodu, pretože práve v tomto období môžeme spoznávať toho druhého v jeho prirodzenom prostredí bez masky- vidieť, ako sa baví so svojimi priateľmi, aký má postoj k štúdiu, čo hovorí o svojich rodičoch... Nezaškodí vedieť a všimnúť si o tom druhom i niečo iné ako, že “je taký pekný“ alebo „taká úplne iná“ alebo naopak že to „nie je práve môj typ“ a „keby mal pár centimetrov navyše, nezaškodilo by...“. Potrebujeme spoznať toho druhého a začať byť úplne presvedčený/á, že práve toto je človek, ktorého chcem spoznávať do manželstva a tráviť čas práve s ním. Prejavy fyzickej náklonnosti by v tomto čase nemali byť iné, ako ku akémukoľvek inému z našich kamarátov- nie je vhodné len tak sa držať za ruku, hladkať po vlasoch, po pleci... čím môžeme toho druhého zavádzať a zraniť, keď cúvneme.
2. Priateľstvo- je nádherným časom spoločného trávenia času, spoznávania a opakovaného rozhodovania sa kráčať spolu a vyzrievať do manželstva. Znamená meniť sa, prehodnocovať svoje postoje, správanie, učiť sa nesebecky milovať toho druhého. Držanie za ruku, bozk na čelo či na líce a krátke objatie sú podľa môjho názoru normálnymi prejavmi rozvíjajúceho sa vzťahu, ktorými sa naše správanie odlišuje od správania k všetkým ostatným. Môžeme sa mylne domnievať, že záväzok vernosti sa viac vzťahuje snáď na snúbenectvo a určite na manželstvo, no základy vernosti sa tvoria v srdci a mysli už v etape priateľstva. Nie každé priateľstvo končí manželstvom, ale kým sme pár, ani jeden z nás by nemal pozerať, flirtovať, či túžiť za niekým iným. Ak je to tak, treba sa úprimne opýtať samého seba, prečo to robím- či je to iba „zlozvyk“, ktorého sa treba zbaviť a začnem na ňom pracovať alebo je to pre to, že to s mojím partnerom nemyslím „na vždy“ alebo vážne a hľadám si už teraz iné alternatívy. Aj vtedy treba svoj postoj prehodnotiť a buď sa rozhodnúť brať existujúci vzťah vážne alebo sa bez dlhého naťahovania rozísť a byť fér k tomu druhému.
Čo sa týka otázky, kedy nášho milého/milú predstaviť rodičom, je super, keď ten/tá, ktorého/ú privedieme „ukázať domov“ je náš jediný partner, ktorého naši rodičia uvidia- vyhneme sa tak porovnávaniu s predošlými, čo by mohlo byť nepríjemné nielen nám a rodičom, ale najmä nášmu priateľovi/ priateľke. Povzbudzujem Vás preto zvážiť, či je už váš vzťah dostatočne zrelý a či ste obaja pre seba obaja pevne rozhodnutí.
3. Snúbenectvo- pricháza po krásnom obojstrannom zasľúbení túžby po spoločnej budúcnosti. Nesmie sa zneužiť ako zámienka, aby mal mladý muž zasa trocha „pokoj“ a svadba sa po darovaní prsteňa odloží na neurčito...Práve naopak- z mnohých i mojich vlastných odporúčaní, je najlepšie „stihnúť“ svadbu približne do roka. V takýchto podmienkach je rozumné sa už rozprávať a plánovať svadbu, spoločné bývanie, rodičovstvo, financie. Je prirodzené, že láska s istejším záväzkom rastie a prejaví sa aj vo fyzických prejavoch- dlhších objatiach, bozkoch. Snúbencom nepatria intímne prejavy vlastné iba manželom- napr. ležanie vedľa seba, hladenie na intímnych miestach, manželské intímne spolunažívanie, ktoré si však v hojnosti budú môcť užívať do koca života v manželstve :)
„Preto zohýnam kolená pred Otcom, od ktorého má meno každé otcovstvo na nebi i na zemi: nech vám dá podľa bohatstva svojej slávy, aby skrze jeho Ducha mocne zosilnel váš vnútorný človek, aby Kristus skrze vieru prebýval vo vašich srdciach, aby ste zakorenení a upevnení v láske, mohli so všetkými svätými pochopiť, aká je to šírka, dĺžka, výška a hĺbka, a poznať aj Kristovu lásku, presahujúcu každé poznanie, aby vás naplnila Božia plnosť celá.“